Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Музикаутор скочи срещу вредното използване на изкуствен интелект

31 октомври 2024, 11:28 часа • 891 прочитания

Отворено писмо за защита на творческия труд изпратиха 24 международни организации както от европейски, така и от световен мащаб до Европейската комисия, Европейския парламент и до държавите-членки на Европейския съюз.

В писмото, към което се присъединява и българското дружество на композитори и автори МУЗИКАУТОР, организациите на творците призовават за ефективно прилагане на Регламента за изкуствения интелект (ИИ), като се даде възможност на правоносителите да упражняват правата върху своите произведения, използвани за обучение на модели на ИИ.

Сред организациите, адресирали писмото, са Европейската група на дружествата на композитори и автори – GESAC, Международната федерация на фонографската индустрия – IFPI, Международната конфедерация на музикалните издатели – ICMP, Международната федерация на организациите на филмовите продуценти – FIAPF, Европейската федерация на журналистите – EFJ, и много други.

В писмото те потвърждават подкрепата си по отношение на целите на Регламента, като посочват, че ако бъдат приложени ефективно, те ще насърчат етичното и отговорно развитие на ИИ, без то да е за сметка на работата на творците.

„Като културни и творчески индустрии, ние сме едновременно ядро и предпоставка за културното многообразие и свободата на изразяване в Европейския съюз. Инвестираме и възприемаме авангардни технологии (включително от много години системи и продукти с ИИ), стимулираме значителен икономически растеж в Европа и укрепваме глобалната конкурентоспособност на Европа“, посочват в писмото си организациите.

Въпреки това те сигнализират за сериозната борба с вредното въздействие на компании, разработващи генеративни модели на ИИ. Културните и творчески организации изтъкват, че действията на тези икономически субекти водят до незаконни печалби и несправедливи конкурентни предимства, предлагайки модели, услуги и продукти в нарушение на европейското авторско-правно законодателство.

Организациите настояват с въвеждането и прилагането на Регламента за ИИ да се елиминират възможностите за злоупотреби, като се гарантира постигането на здравословен и устойчив лицензионен пазар, лоялна пазарна конкуренция и възнаграждения за творците и притежателите на права.

Според културните и творчески индустрии това може да се случи, като доставчиците задължително публикуват подробна информация за използваните произведения за обучение на моделите на ИИ. Това би дало възможност на правоносителите да упражняват своите права съгласно европейската регулация и да не се допусне обезценяване стойността на световноизвестното и местно творческо съдържание, посочват още организациите.

Цялото отворено писмо на https://www.ifpi.org/joint-letter-from-creators-and-rightholders-on-the-implementation-of-the-eu-ai-act/#:~:text=A%20letter%20signed%20by%20creators,Read%20the%20full%20letter%20here

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес