Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Моцарт - геният, който не познава почивка

05 юни 2024, 21:32 часа • 1576 прочитания

"Вълшебната флейта" на Моцарт е една от най-известните опери в света, а неговата „Малка нощна музика“ често звучи като мелодия от мобилните телефони. Понякога наричат Моцарт „поп звезда на класическата музика“, защото е автор не само на комплексни музикални произведения, но и на редица лесно запомнящи се мелодии.

Още: Метъл сензацията Jinjer обяви концерт в София на 17 юни

Още: Казваме "Честит рожден ден, Моцарт" с концерт на Кварто в зала "България"

Повечето от композициите му обаче свидетелстват за дълбоките душевни терзания на композитора. „Светлината и мракът, самотата и щастливото удовлетворение от творчеството - това са контрастите, които откриваме в музиката на Моцарт“, казва директорката на Моцартовия фестивал във Вюрцбург Евелин Майнинг.

Детето чудо Моцарт

Още: "Приключенията на Нотичка" отпращат най-малките в пътешествието на музиката (ВИДЕО)

Още: Виктория Куприна от X Factor представи новата си песен на български (ВИДЕО)

Още: Юлиан Костов пред Actualno.com: Приех и обикнах счупената си версия

През 35-годишния си живот Моцарт (1756-1791) създава около 600 произведения, сред които 41 симфонии и 21 опери. Той пише огромен брой концерти, църковни меси, инструментални произведения и песни.

„Ако съпоставите мащабите на това творчество с краткия му живот, ще добиете представа колко време всъщност е прекарвал в композиране“, казва Майнинг.

Още: "Billboard" обяви Тейлър Суифт за Изпълнител на 21 век

Още: Нидерландско-турската сензация Altın Gün с първи концерт в София на 1 юни

Още в детска възраст са смятали Моцарт за вундеркинд – както и не по-малко талантливата му сестра Анна Мария. Младият Моцарт от самото начало е печелел доста добре, но и е харчел с широка ръка.

Гений, който не познава почивка

Още: Концертът на Godsmack в София е напълно разпродаден!

Още: На 86 години почина американска музикална легенда

Още: Знаете ли къде е роден Моцарт?

„Моцарт не е бил като съвременниците си“, казва Евелин Майнинг. „Той е бил работохолик, композирал е ден и нощ. Големият му талант го е тласкал да създава все нови композиции. Гений, който не е познавал почивка. Доверявал е своите емоционални състояния на съпругата си Констанце в многобройни писма до нея. През 1790 г. например той пише: „Ако хората можеха да надникнат в сърцето ми, може би щях да се засрамя. За мен всичко е студено, ледено студено.“

Комична опера с дълбоки послания

Като католик Моцарт създава и много сакрални творби, сред които е и незавършеният му Реквием. Той разглежда темата за вината и прошката и в своите опери. Късната му творба „Così fan tutte" („Така правят всички“), която той композира през 1790 г. по либрето на италианския поет Лоренцо да Понте, е ярък пример за мотива с вината и прошката. По същество това е една весела комедия, но в нея става дума за нарушени клетви за вярност и загуба на идеали.

„Никой не може да пресъздаде фините усещания на душата в звук по-добре от Моцарт. А гласът е най-доброто възможно огледало на душата“, казва Евелин Майнинг. Затова тази година Моцартовият фестивал във Вюрцбург – най-големият фестивал в Германия, посветен на творчеството на композитора, се фокусира върху оперите, песните и хоровите му произведения.

Още: Истински кучета пеят в симфония в Дания (ВИДЕО)

 

Източник: Дойче веле

Моцарт утеши бебета, докато им вземаха кръв

Авторският спектакъл на Вера Немирова "В очакване на Моцарт" - едно от бижутата на "Софийски музикални седмици"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес