Световната организация на дружествата на композитори и автори – CISAC призовава правителствата да подкрепят творческите индустрии.
Още: Продадоха китари на Джеф Бек за над 1 млн. долара
През 2020 г. събраните авторски възнаграждения за създатели на музика, аудиовизуални произведения, визуални изкуства, драма и литература от целия свят вероятно ще спаднат с до 35% или 3,5 милиарда евро заради кризата с COVID-19. Прогнозата идва от доклада на Световната организация на дружествата на композитори и автори – CISAC за събраните авторски възнаграждения в глобален план, който беше публикуван в тази седмица, съобщиха от Мusicautor.
Докладът, озаглавен „COVID-19: Криза, устойчивост, възстановяване“, показва как творците са повлияни от пандемията и анализира продължаващите ефекти върху доходите им през 2021 г. В доклада са представени изследвания от Австралия, Бразилия, Колумбия, Франция, Мароко, Норвегия, Испания, Великобритания и САЩ.
В своето въведение към доклада президентът на CISAC Бьорн Улвеус казва: „Днес несигурността за бъдещето на творците е дори по-голяма, отколкото беше, когато пандемията се появи за първи път. Милиони творци губят поминъка си. Ние бяхме първата индустрия, която беше засегната, и ще бъдем последната, която ще се възстанови.“
Още: Емблематичните Smokie с два концерта у нас през лятото
Още: Extreme, Static-X и While She Sleeps се присъединяват към HILLS OF ROCK 2025
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Молдова се отказа от "Евровизия": Няма пари, песните са лоши и никой не гледа
Още: Графа започва 2025 г. с два концерта в един ден (СНИМКИ)
Президентът на CISAC подчертава волята на творците за справяне с кризата, но това няма как да се случи без правителствени мерки в подкрепа на творческия и културен сектор: „Създателите са иновативни, предприемчиви и устойчиви, но за да излезем от тази криза, трябва да се обърнем към правителствата. Не става въпрос само за спешна финансова подкрепа, която също би дошла добре. Политиците трябва да се справят с дълбокия дисбаланс и проблемите, които дълги години изкривяват условията за работа на творците. Не COVID-19 е причината за липсата на равни условия в творческите индустрии, но със сигурност пандемията влоши и изостри тази ситуация. Това е моментът правителствата да покажат, че се отнасят сериозно към творческите индустрии. Време е политиците да се събудят и да действат.”
Най-сериозно е отражението на кризата за възнагражденията на творците от концерти, събития и всички останали източници на приходи от публично изпълнение, в това число хотели, заведения и търговски обекти. През 2020 г. тези приходи се очаква да спаднат с 60-80%. Разчита се загубите да бъдат компенсирани от новите възможности за достъп до творчество – дигиталните услуги, но приходите от тях все още са далеч по-ниски.