Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВАР-ът на Actualno: Българската федерация по борба ми е като БФС!

04 февруари 2025, 07:00 часа • 433 прочитания

"ВАР-ът на Actualno" е спортна рубрика на Actualno.com, в която чрез коментари и анализи правим по-детайлен преглед на най-наболелите теми в българския и световен спорт.

"БФБ ми е БФС" – на фона на хаоса, който разстърсва родната борба, беше въпрос на време някой да направи паралела. През последния месец няколко сериозни скандала нажежиха обстановката. Всичко започна на 11 януари, когато класиците бойкотираха държавното първенство и отказаха да излязат на тепиха, след като националният селекционер Сослан Фарниев манипулира жребия, за да облагодетелства натурализираните участници.

Накъде върви българската борба?

По-късно стана ясно, че тренировките на националния ни отбор се водят изцяло на руски език, а 40% от състава са натурализирани чужденци. В резултат на това легендарни борци се вдигнаха на бунт срещу "руските номера" на треньора и управлението на федерацията, призовавайки "протежетата" на члена на Управителния съвет на БФБ Гриша Ганчев – президента Христо Маринов и Фарниев, да напуснат. Накрая, очаквано, се стигна до оставката на Фарниев, която не бе приета от родната централа... изненадващо или не - преценете сами. Именно под публикацията на федерацията се роди коментарът: "БФБ ми е БФС".

Сослан Фарниев и Гриша Ганчев

На фона на това легендарната Станка Златева открито критикува федерацията, националния треньор на девойките Мирослав Гочев и Гриша Ганчев, който "еднолично ръководи федерацията". Заговори се за заплахи, двойни стандарти и изнудване. А от родната централа не направиха нищо по нито един от въпросите... освен да защитят Фарниев.

Пътят към забвението

Така най-успешният ни олимпийски спорт, който ни донесе два златни медала и от Париж 2024, падна в бездната на скандалите, вътрешните войни и управленското бездействие. Въпреки че борбата ни е далеч по-успешна от футбола, имайки предвид преставянето на родните борци на международната сцена, оценката "БФБ ми е БФС" изведнъж започна да изглежда съвсем справедлива. С настоящата ситуация нищо чудно скоро да сравняваме борбата с футбола, където отдавна не говорим за успехи. И ако нещата продължат в същия дух, може би скоро ще си спомняме за славните времена на българската борба така, както с носталгия говорим за футболните ни успехи от миналото.

Двата най-сходни проблема между борбата и футбола, които можем да изведем са:

  • Моделът на управление
  • Пренебрегването на родните състезатели

Гриша Ганчев

Моделът на управление

Футболът в България е в застой от години, няма ясна стратегия за развитие, академиите са на ниско ниво, а националният отбор е в постоянен спад, което се вижда от липсата на класирания на големи първенства от 2004 г. насам. А в основата на това се крие липсата на устойчив модел за финансиране, заради което много от клубовете зависят от финансови инжекции от определени бизнесмени, а не от добре изградени структури.

Гриша Ганчев е точният човек по въпроса, тъй като неговата власт може да се обвърже и с борбата, и с футбола. Като един от основните благодетели на родната борба (и бивш на футбола), той има реална тежест върху решенията във федерацията, където, освен всичко, е и член на Управителния съвет. Когато един човек има прекомерно влияние в даден спорт, това често води до решения, които не са плод на колективен стремеж, а по-скоро на лични интереси. Подобен е случаят и тук, където Фарниев и Маринов биват определяни като "подчинени" на Ганчев и "си правят каквото искат" без никой да каже нещо... до 11 януари.

БФС също неведнъж е ставал обект на критики за това, че на ръководни постове се назначават "удобни хора", а не доказани специалисти. Например, подобно на случая с Фарниев, назначението на Ясен Петров като национален селекционер през 2021 г. също бе прието с недоумение, тъй като той нямаше сериозна визитка... но бе удобен на ръководството.

Пренебрегването на родните кадри

Темата за това, че след няколко години българите може да се окажат малцинството в собствените си отбори застигна още един спорт. Както във футбола се наблюдава пренебрежение на родните кадри и доминация на чужденците, така и в борбата се засилва тенденцията към налагане на натурализирани състезатели в националния отбор. А вземайки чужденци, се убива мотивацията за развиването на този спорт сред подрастващите, от които зависи бъдещето на спорта.

Още по-тревожно е, че това върви ръка за ръка с пренебрегването на българските треньори. Доказани имена като Стоян Добрев и Симеон Щерев, които са направили световни и олимпийски шампиони в други държави, не получават признание у нас. Загубата на техния опит през последните години безспорно е удар върху развитието на борбата ни. Все още има шанс тези специалисти да предадат знанията си на младите таланти и да подготвят следващото поколение, което да доведе българската борба там, където ѝ е мястото. Вместо да залагаме на чужденци, които внасят разделение и са водени от лични интереси, трябва да се борим нашите треньори и състезатели да получат полагащото им се признание.

Симеон Щерев и Станка Златева

Пътят към спасението на българската борба

Ако искаме борбата да не последва съдбата на футбола, който отдавна е накарал хората да загубят надежда, трябва да се действа решително. На първо място федерацията трябва да се осовободи от влиянието на отделни личности, които управляват спорта като частен бизнес. Всякакви зависимости, в които някой обслужва лични или корпоративни интереси, трябва да останат в миналото. Това, разбира се, едва ли ще се случи в близкото бъдеще, имайки предвид финансовия фактор.

На второ място българските състезатели и треньори трябва да бъдат поставени в центъра на развитието. Завръщането на доказани специалисти би дало тласък на изграждането на бъдещи шампиони. Заедно с това трябва да се насърчи дългосрочното развитие на млади таланти, които да тренират в конкурентна среда, а не да бъдат измествани от натурализирани състезатели, докарани с цел бързи резултати.

Ако тези промени не бъдат направени навреме, рискуваме борбата да се превърне в поредния спорт, който ни е носил слава, но днес е белязан от скандали, зависимости и изгубени таланти. Страната ни има традиции, има шампиони и ще има бъдеще на тепиха само ако не позволим някои грешки от футбола да погубят и този спорт.

Автор: Дария Александрова

ОЩЕ: ВАР-ът на Actualno: ЦСКА започва да напипва ритъма

*Очаквайте рубриката "ВАР-ът на Actualno" всеки вторник от 07:00 часа в Actualno Sport.

Още интересни статии ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!

---------------------------------------------------

За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Дария Александрова
Дария Александрова Отговорен редактор
Новините днес