Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов и редица спортни звезди, сред които олимпийската шампионка Ивет Горанова, двукратният сребърен медалист от европейски първенства по джудо Ивайло Иванов, носителят на световната титла на Универсалната боксова организация Йосиф Панов и младите надежди на българския бокс Викторио Илиев и Семьон Болдирев, взеха участие във форум по проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“.
Събитието се проведе в Математическа гимназия "Гео Милев" - град Плевен и събра над 70 младежи, които бяха вдъхновени от специалните гости на мероприятието. Проектът има за цел да работи за превенция и намаляване на зависимостите сред младите хора в България чрез срещи със съвременни будители в лицето на спортисти и представители на институции.
Сред официалните гости в Плевен бяха:
- Петър Младенов - заместник-министър на младежта и спорта
- Елина Димитрова - заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ на Община Плевен
- Ивет Горанова - олимпийска шампионката по карате
- Един от най-добрите джудисти на България Ивайло Иванов –двукратен сребърен медалист от европейски първенства, шампион на Световните военни игри в Ухан (Китай, 2019)
- Викторио Илиев - европейски шампион по бокс за младежи
- Семьон Болдирев - Бронзов медалист от Световно първенство по бокс за младежи за тази година
- Йосиф Панов Пепелянката - носител на световната титла на Универсалната боксова организация
- Русалин Русалинов - почетен президент на Българската национална федерация по карате
- Мариана Костова - треньор по волейбол и заслужил майстор на спорта
- Нели Станева - директор на Регионален военноисторически музей - Плевен
- Ивайло Лазаров - директор на Ученическа спортна школа - Плевен
- Тодор Тодоров - помощник-треньор на БК Спартак Плевен
- Елена Яръмова – популярна спортна журналистка и модератор на дискусията
Спортно съзвездие блести на форум по проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“
"Асоциация „Докосни дъгата“, ръководена от д-р Денислава Ангелова, е организация шампион, тъй като се старае да достига до всеки един млад човек в различни населени места“, заяви в откриващото си слово заместник-министър Младенов. В навечерието на международния ден на доброволчеството той насърчи младежите да бъдат активни посланици на отговорното поведение и доброволческата дейност, каквато самият той е осъществявал.
Ивет Горанова продължи дискусията, модерирана от Елена Яръмова, разказвайки какво е преживяла през изминалата седмица на турнир в Русия, където безапелационно триумфира:
Премеждията на Ивет в Русия
„Не ми работеха социалните мрежи. Първите 3 дни бях заета и се чувствах добре, но после усетих, че имам зависимост. Опитвам се да балансирам, трудно ми е. Ако успеем да оставим телефона на заден план обаче, виждаме колко по-красив е животът, колко по-продуктивни, удовлетворени и успешни можем да бъдем“, подчерта олимпийската шампионка, която говори още за работата с ментален треньор преди Игрите в Токио и как се справя със стреса преди състезание. Почетният президент на Българската национална федерация по карате Русалин Русалинов призова младежите да намерят добрата зависимост, каквато е спортът, чрез която да се чувстват удовлетворени.
Как Йосиф Панов се е предпазил от зависимостите?
Джудистът Ивайло Иванов акцентира върху поставянето на цели, което му помага във всички сфери на живота, включително ограничаването на времето с дигитални устройства в ръка. По време на вдъхновяващото събитие Йосиф Панов, познат като „Пепелянката“, сподели как спортът е формирал личността му и му е помогнал да избегне опасностите на средата, в която е израснал. В квартала, където е прекарал детството си, често е бил заобиколен от неблагоприятни примери, но е търсил насоките на хора, които го подкрепят и съветват.
ОЩЕ: По идея на Стоичков: Деца се срещнаха с Майкъл Оуен по повод Световния ден за борба с диабета
„Обкръжението е от съществено значение. Ако искаш да станеш шампион, трябва да мислиш за тренировките, храненето, почивката и съня“, подчерта Панов, обръщайки внимание на важността на дисциплината и целеустремеността. Той наблегна на това, че никога не е прибягвал до забранени субстанции, благодарение на подкрепата на треньорите и личната си решимост.
„Ако не ти, кой друг?“
В разговора за стреса, който бе определен като „проблем номер едно“, Русалин Русалинов обясни, че той е неизбежен, но спортът е мощен инструмент за справяне с него. На въпрос какво е усещането да се качиш на първото място на стълбицата, Ивет Горанова разказа за трепета и гордостта при звученето на българския химн. Тя сподели личен момент, когато 20 дни преди Олимпийските игри в Токио е почувствала самотата, но е осъзнала, че успехът изисква да покажеш себе си и да действаш с увереност: „Ако не ти, кой друг?“
Проектът „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“, с № НПИМД-004-КО1-ОБЛ-2024, е плод на усилен труд и ангажираност от страна на Асоциация „Докосни дъгата“ и Министерството на младежта и спорта чрез Националната програма за изпълнение на младежки дейности по член 10а от Закона за хазарта (2023-2025). Проектът е насочен към създаване на информирана и ангажирана общност, която не само осъзнава рисковете, свързани със зависимостите, но и работи активно за тяхното предотвратяване. Целта е младите хора в България да развият критично мислене, да разпознават рисковите ситуации и да избират здравословния и осъзнат начин на живот.
ОЩЕ: Потомка на основателя на съвременните олимпийски игри вдъхновява младежи в България (СНИМКИ)