Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще може да се строи на спортни обекти, но само от клубове с нестопанска цел

02 ноември 2017, 11:32 часа • 1599 прочитания

Законопроектът за нов Закон за физическото възпитание и спорта (ЗФВС) беше подкрепен на първо четене на ниво комисия в парламента. Срещу проекта се обявиха само представителите на БСП.

Още: "Години спорове кой е №1 между Джошуа и Фюри, а накрая един украинец ги победи по два пъти" (ВИДЕО)

Още: Кобрата ще почака: Ето кой е потенциалният следващ опонент на Олександър Усик (ВИДЕО)

Основни моменти

Предвидени са два механизма за предоставяне на спортни обекти, които са държавна и общинска собственост. Механизмите са отдаване под наем и учредяване на ограничени вещни права - право на ползване и право на строеж, като правото на строеж може да е възмездно или безвъзмездно. Ограничените вещни права за строеж се дават само на спортни клубове или федерации, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност. Позволение за наем, ползване и строеж се дава от спортния министър, областния управител или "ръководителя на друго ведомство", като Министерският съвет трябва да утвърди решението.

Договор за наем се сключва по принцип за 10 години, но ако става въпрос за спортни клубове или федерации, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност, тогава срокът е 30 години. При 30-годишен наем задължително наемателят трябва да предостави инвестиционна програма за ремонт, обновяване и реконструкция на спортния обект. Има възможност спортни обекти да се дават под наем за до 1 година, когато се управляват от спортното министерство, без търг или конкурс, а само по условията за прилагане на закона и само на спортен клуб, спортна федерация или обединен спортен клуб!

Още: "Усик е истинска легенда": Кличко похвали сънародника си за победата над Фюри

Още: Защо три грации напуснаха ансамбъла? Весела Димитрова разясни причините и представи новия състав

Спортни обекти ще могат да бъдат отдавани и на концесия. Освен това изрично се посочва, че поддържането и текущите ремонти на спортни обекти, които са държавна или общинска собственост, се извършва от ползвателите или наемателите на съответния обект.

Крайно интересен факт е, че вече се дава възможност спортен клуб да бъде регистриран и като всякакъв вид капиталово търговско дружество! Държавни и общински пари обаче ще получават само спортни клубове, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност.

Новата уредба на спортните федерации предвижда издаването на безсрочен спортен лиценз от министъра на младежта и спорта и засилен последващ контрол върху федерациите, притежаващи лицензи. Спортният лиценз е безсрочен, но ако федерацията престане да отговаря на изискванията, при които е получен лицензът, е предвидено, че министърът на младежта и спорта го отнема.

Въвеждат се нови изисквания по отношение на лицензирането на федерациите – те трябва да имат най-малко 15 клуба за членове със седалища в 3 административни области, а в действащия ЗФВС изискването е за 7 клуба. Предвидено е финансиране с публични средства да могат да получават само федерации, които имат не по-малко от 20 членове или когато техен спортист е спечелил на олимпийски игри медал за България по съответния спорт.

Още: Доминация! Усик запази титлите си след показно срещу отчаяния Фюри

Още: Владимир Зографски с отлично представяне за Световната купа, доближи рекордния си резултат

Дефинират се видовете клубове – за развитието на един и сходни видове спорт или многоспортови по обединяващ принцип. Предвижда се изискване спортните клубове да бъдат членове само на една спортна федерация. Изрично е предвидена възможността за създаване на студентски спортни клубове, които могат да се подпомагат финансово от висшето училище и Министерството на образованието и науката.

Изцяло нова е уредбата на обединените спортни клубове, които са сдружения на поне три спортни клуба на територията на една административна област и се създават специално за ползване и управление на спортни обекти и съоръжения.

Проектозаконът предвижда обособяването на самостоятелна глава седма, регулираща допинговия контрол и борбата срещу употребата на допинг в спорта.

Глава девета от законопроекта е посветена на подготовката на кадри. Законопроектът изчерпателно посочва лицата, които са спортно-педагогически кадри – спортно-педагогическите специалисти и треньорските кадри. С цел разграничаване между кадрите в системата на образованието и тези в спорта се въвежда понятието "треньорски кадри", което включва треньори и инструктори. В ММС ще се води регистър на треньорските кадри.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес