Учените стигнаха до заключение дали някой някога ще успее да подобри времето на 100 метра на Юсейн Болт. Ямаецът държи световния рекорд от 2008 г., когато на състезание от веригата Гран При в Ню Йорк постигна 9.72 секунди. След това постигна още по-бърз резултат на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г., като на финала на 100 м постигна време от 9.69 сек. Но Болт не спря дотук, като на Световното първенство по лека атлетика в Берлин през 2009 г. бяга сензационните за 9.58 сек.
Още: Доминация! Усик запази титлите си след показно срещу отчаяния Фюри
Още: Владимир Зографски с отлично представяне за Световната купа, доближи рекордния си резултат
Недостижимият рекорд на недостижимия спринтьор
Може би не е изненадващо, че този рекорд не е бил подобрен от друг атлет, като времето на Ноа Лайлс, спечелил финала на 100 м на Олимпийските игри в Париж с 9.79, е негов личен рекорд, но все още изостава с 0,16 секунди от победното време на Болт в Лондон 2012. От 2012 г. насам никой друг спринтьор не е постигал време под 9,70 сек., като големите съперници на Болт - Тайсън Гей и Йохан Блейк - записаха време от 9.69 сек. съответно през 2009 и 2012 г.
The current men's world record for the 100 meter sprint race is 9.58 seconds
— Massimo (@Rainmaker1973) August 3, 2024
This is Jamaica's Usain Bolt setting it in 2009.pic.twitter.com/nYHP4Q3d4u
Още: Реваншът с Усик ще струва на Тайсън Фюри повече от поредна загуба
Още: Ще гледаме ли Усик - Фюри 2 в БГ ефир?
Самият ямаец заяви миналия месец, че не предвижда световният му рекорд да бъде подобрен от сегашното поколение спринтьори. През 2022 г. учените Поли Макгиган и Аки Сало изказват теорията, че рекордът на Болт може да бъде счупен в бъдеще, и смятат, че е възможно да се постигне време на 100 м под 9 секунди.
Ще се потвърдят ли научните изводи в спорта?
Техните заключения гласят: "Комбинация от генетика и тренировки би трябвало да доведе до създаването на мускули на задната част, бедрото и прасеца, които са малко по-силни и по-бързи от сегашните най-добри спринтьори. Мускул с висок дял на големи, бързо свиващи се мускулни влакна ще може да генерира по-голямо количество сила по-бързо от мускул с по-нисък дял."
Още: Край на сагата Ред Бул и Перес: Следващата "жертва" на Верстапен е избрана
"Спокойно може да се каже, че някой ще преодолее бариерата от девет секунди - не непременно в нашия живот, но това ще се случи някой ден", заключиха учените.
Още: Боксът на годината: Усик срещу Фюри 2 - всичко, което трябва да знаете за излъчването на боя
Още: От загуба в Пловдив до абсолютен шампион в света: Боксовите успехи на Усик тръгват от България
Освен световните си рекорди на 100 метра Юсейн Болт държи и най-доброто време в спринта на 200 м, също поставен на Световното първенство през 2009 година. Ямайският спринтьор постигна резултат от 19.19 секунди (-0.3), като най-близко до него се доближи сънародника му Йохан Блейк 2 години по-късно - 19.26 (+0.7). На трето място пък е резултатът от преди две години на Ноа Лайлс (19.31), който преди няколко дни се окичи с олимпийската корона на 100 метра.