Допинг нарушенията на Русия са "безпрецедентна атака срещу интегритета на Олимпийските игри и на спорта". Това заяви президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах.
Още: Илиана Раева часове преди рождения си ден: Голямата ми мечта е огромна зала за България
Още: "Златното" момиче Християна Тодорова стана майка (СНИМКА)
Снощи Бах оповести решението на МОК Русия да не бъде допусната до Зимните олимпийски игри в Пьончан в началото на следващата година, припомня БГНЕС.
"След следването на нужните процедури, Изпълнителното бюро на МОК реши да наложи пропорционални санкции за систематичните манипулации, за да защити чистите атлети“, обясни Бах. Разследването на МОК, продължило няколко години, е доказало държавната политика за употреба на допинг в Русия, чийто връх е настъпил по време на Олимпиадата в Сочи през 2014-та година. МОК вече отне голяма част от медалите на руските атлети от Сочи.
От Международния олимпийски комитет обявиха, че определени руски атлети ще могат да участват на Олимпиадата в Пьончан като неутрални атлети, при положение, че докажат, че нямат нищо общо с Руската антидопингова лаборатория.
Още: Спецполицаят, който преобърна света на бойните спортове
Още: "Аз нямам никаква вина!": Станка Златева за бойкота във Федерацията по борба
"Това трябва да сложи край на този трагичен епизод и да подейства като катализатор за УАДА за приемането на по-ефективна антидопингова система", коментира Бах.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Световната боксова асоциация WBO избра срещу кого Усик ще защитава титлата си
Още: Европейският шампион Саръбоюков повежда българския състав към Световното първенство в зала