Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нургюл Салимова бе близо до титлата по шахмат, но всичко ще се реши в тайбрек утре (ВИДЕО)

20 август 2023, 19:53 часа • 7978 прочитания

Нургюл Салимова бе на крачка от исторически триумф в надпреварата за Световната купа по шахмат за жени. 

Още: Неуспял във Формула 1 прекратява състезателната си кариера само на 24 години

Още: Скандал на хоризонта: Гриша Ганчев и Христо Маринов готвят манипулация на изборите в БФБ

20-годишната българка имаше предимство във втората финална партия срещу рускинята, състезаваща се под неутрален флаг Александра Горячкина, но в крайна сметка съперничката намери начин да се върне в играта и да стигне до реми. Вчера партията също бе завършила с равенство, така че утре ще се играе тайбрек.

Още: Нургюл Салимова с реми в първата партия, ще атакува титлата с белите фигури (ВИДЕО)

Нургюл игра с белите фигури, като отново беше разигран разменен вариант на дамски гамбит и до седмия ход двете съпернички повториха играта си от събота. Тогава обаче Горячкина направи рокада и се тръгна към различен вариант. Изглеждаше, че рускинята е взела преимуществото, но смелата и много прецизна игра на Нургюл отново преобърна събитията на дъската. Българката си извоюва предимство от две пешки.

Още: Опозицията се задейства: Левски издигна Станка Златева за шеф на борбата

Още: Красимир Инински пред Actualno: На Игрите в Париж Светлана Каменова игра с жена, но мъж (ВИДЕО)

Последва обаче цайтнот, който върна рускинята в играта. В крайна сметка, на 52-ия ход Салимова направи размяна на топове, като така на практика доведе партията до реми. В края българката остана с цар, а рускинята с цар и кон. Така носителят на световната купа в азербайджанската столица Баку ще бъде решен от тайбрек в понеделник.

Още: Нургюл Салимова след грандиозния успех: Не мога да осъзная какво се случи (ВИДЕО)

Още: Първата жена над 2 метра за 2025: Ярослава Магучих оглави световната ранглиста с 201 сантиметра (ВИДЕО)

Още: Световна шампионка с българския ансамбъл по художествена гимнастика изгоря с допинг

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес