Комисията за защита от дискриминацията (КЗД) не е уважила жалбите на параолимпийците ни срещу спортното министерство, с които спортистите ни поискаха равнопоставеност по отношение на олимпийските премии. Параолимпийците поискаха да бъдат третирани наравно с другите спортисти, тъй като за Олимпиадата в Рио премиите им за успех били само 20% от размера на тези на другите спортисти - при постигане на еднакъв резултат.
Още: Куп държави с апетити към наши щангисти, България рискува да ги загуби без трансферна такса
Още: Люис Хамилтън: Винаги ми е било мечта да се състезавам за Ферари
Новината за решението беше съобщена от спортния министър Красен Кралев. "Предвид констатацията на настоящия състав за възстановяване на принципа на равенство в третирането на спортистите, участващи в Паралимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г. настъпило с постановление на Министерски съвет № 261/07.10.2016 г., както и липсата на вредоносни последици от това обстоятелство, настоящият състав счита, че не е налице нарушение на чл.4, ал.1 от Закона за защита от дискриминация. Нещо повече, настоящият състав отчита усилията на екипа на Министерски съвет и Министерство на младежта и спорта за подпомагане развитието на спортистите с увреждания като им се предоставят средства за спортно развитие, което е израз на намеренията на ведомството за законосъобразност и на коректност на действията му спрямо лицата с увреждания“, се посочва в мотивите към решението на Комисията, цитирано от спортното министерство (ММС).
За периода от 2013 до 2017 година ММС е предоставило средства в размер на 3 111 940 лева на Българската параолимпийска асоциация и 2 849 539 лева на Спортната асоциация на глухите в България. По „Програма за развитие на спорта за хора с увреждания” през 2017 г. са одобрени, финансирани и се изпълняват 7 проекта на: Българска параолимпийска асоциация, Спортна федерация на глухите в България, Българска федерация по баскетбол, Българска федерация по канадска борба, Българска федерация по тенис, Българска федерация по конен спорт и Българска федерация спорт за хора със зрителни увреждания.
"За първи път през 2016 г. включихме пет нови федерации, които да работят за хората с увреждания. Сега над 350 души с увреждания ползват средства от Програмата. Преди това половин милион лева годишно са се разпределяли между 12-14 елитни спортисти“, обясни Кралев пред парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта.
Още: Въпреки растящите загуби: Спортното министерство запази шефовете на държавно дружество
Още: "Спаси София": ГЕРБ откраднаха маратона на София! (ВИДЕО)