Руската фигуристка Камила Валиева бе допусната до участие в индивидуалната надпревара на Олимпиадата в Пекин, след като стана ясно, че пробата й от 25 декември 2021 година е дала положителен резултат за препарата триметазидин.
Още: Двама олимпийски шампиони на България влязоха в задочен спор във Фейсбук
Още: Уникален Божидар Саръбоюков смачка конкуренцията във Франция с невероятен резултат (ВИДЕО)
Експертът от финландския център по спортна етика Suek Пекка Раухала обясни, че няма доказани плюсове от използването на триметазидин в спорта.
Триметазидин се използва преди всичко при лечение на коронарна недостатъчност. Препарати с веществото се предписват и за лечение на виене на свят, шум в ушите и нарушение на зрението заради проблеми със съдовете.
Триметазидин е в списъка със забранените вещества на WADA, тъй като се смята, че може да подобри кръвообращението и издържливостта.
Още: Нюи алармира за сериозни проблеми в Ред Бул, които застрашават бъдещето на Верстапен в отбора
На спортистите е забранено да взимат триметазидин дори извън състезанията.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Брат срещу брата: Джейк и Логан Пол готвят голямо шоу на ринга
Още: Силен старт на сезона в зала и нови избухвания на шосе: "Бегачите" през януари 2025 г. (ОБЗОР)
Но признаци, че веществото може да подобри показателите на спортистите в състезания няма, смята Пекка Раухала.
"Триметазидин променя метобализма по такъв начин, че при хората с коронарна недостатъчност сърцето започва да работи по-добре. Предполага се, че тези процеси могат да подобрят работата на сърцето по време на спортни натоварвания, но няма точни данни.", обяснява Пекка Раухала пред изданието Ilta-Sanomat.
Още: Почина голяма фигура и легенда в българския спорт
Още: Шумахер: Баща ни смяташе успехите на Михаел за чист късмет, искаше да стана готвач
Снимка: iStock
В едно китайско изследване спортистите отбелязали, че веществото им помага да се борят с умората, възникваща при изкачване на високо.
Триметазидин е добавен в списъка със забранените вещества в началото на 2014 година. Тогава в използването му е уличена украинската скиорка Марина Лисогор и китайския плувец Ян Сун, многократен победител в световни първенства и олимпиада.
Сун обясни, че е приемал препарата заради аритмия в продължение на много години. Китайската антидопингова агенция реши, че нарушението не е много сериозно и Сун се отърва с 3-месечно отстраняване от състезания.
През 2012 година Европейската агенция по лекарствата препоръча триметазидин повече да не се изписва за лечение на шум в ушите, виене на свят и нарушение на зрението.
Съобщаваше се, че веществото може да предизвиква двигателни разстройства и симптоми, сходни с болестта на Паркинсон.
"Фабриката за деца" на Етери Тутберидзе - какво не е наред с руското фигурно пързаляне (СНИМКИ)