Управляващите от ГЕРБ изразиха сериозно недоволство от поведението на опонентите си по време на местния вот. Въпреки че от партията на Бойко Борисов водели позитивна кампания, всички са се обединили срещу тях и използвали всякакви средства, за да ги победят.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"В много от случаите всички играха срещу нас. Това е единственото, което ги обединяваше. Никаква политическа хигиена – ляво, дясно, няма такива неща", оплака се вицепремиерът Томислав Дончев и отбеляза, че враждуващи сили, които никога не са действали заедно, сега се събрали срещу ГЕРБ.
"Това, че имаше различни колаборации, съглашателства и всякакви други форми на безпринципни обединения срещу ГЕРБ е проблем на политическите субекти, които погазиха политическите принципи и се скриха зад угодното наименование "гражданите", каза на пресконференцията Цветомир Паунов, административен секретар на ГЕРБ.
На местните избори партията на Борисов съхранила подкрепата си, въпреки че управлява на държавно и на местно ниво и търпи критики от всички, тъй като носи отговорността за всичко и я обвиняват за всичко.
Според ГЕРБ вместо да анализират собствените си партии, кампании и поведение, загубилите вота търсели оправдание извън тях. "Това е поведение на губещия, който търси всякакви оправдания, но не и вината у себе си", отбеляза Паунов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
От ГЕРБ призоваха всеки, който иска касиране на вота заради някакви нарушения, да се обърне към съда.
"Обичайно загубилият не е доволен от организацията на изборите. Ако следваме тази логика, трябваше да сме недоволни от начина на организация на изборите в Русе, Разград, Пазарджик, Ямбол. Да сте чули нещо подобно от наша страна?", попита риторично Дончев.
По думите му времето за агитация и пропаганда е свършило с края на изборите, а вече е време за работа и анализи. През следващите седмици ГЕРБ ще анализират максимално дълбоко и детайлно, за да се разберат доколко е доволен или недоволен от тях всеки гражданин във всяко село или квартал.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
На местата със слаби резултати щели да се вземат сериозни мерки и да има хора, които да понесат отговорност за неуспеха. "Или хората там не са свършили достатъчно, или не са поддържали адекватна комуникация и контакт с гражданите. Може би комбинация от двете", каза Дончев.
Той настоя за по-сериозни мерки срещу купуването на гласове. Има достатъчно сигнали до прокуратурата, МВР работи по темата и ще я разплете докрай, увери той. "Важно е не само кой е купувал, а кой е опитвал да купува и кой му е заръчал", отбеляза вицепремиерът.
"Ако някой купува гласове, има поне 2 важни въпроса: откъде е взел парите и как разчита да си ги върне. Имаме двойна щета", отбеляза Дончев.
По думите му купуването на гласове било особено опасно за демокрацията, тъй като създавало безразличие, а то е най-големият ѝ враг.
Вицепремиерът обвини някои парламентарни партии, че на тези избори за пореден път са се скрили зад инициативни комитети, което им позволява да се похвалят при победа, но и да се измъкнат при загуба. "Това е много различно от честната политическа игра, където е ясно кой е спечелил и кой е загубил", смята Дончев.
Според него така се размива политическата отговорност. "Левицата много бързо забрави, че участваше на изборите в Кюстендил, Велинград, Севлиево, София. Не чух някой да призна загуба", каза той.
Заради ниското ниво на дебата истински важните теми в местната власт останали встрани от вниманието на хората, което навредило на обществото и демокрацията. "Имаше нужда от истински дебат за политики – какви трябва да са данъците, колко трябва да харчим, какво трябва да е отношението между инвестициите между центъра и кварталите, липсваше изобщо разговорът за предизвикателствата на бъдещето", каза Дончев.
"Задачата на кмета не е само да запълва дупки по улиците и да реди плочки или павета. Кметът, заедно с екипа си, трябва да е местен лидер, който създава варианти за развитие за 10 години напред", отбеляза вицепремиерът.