Океан от български килими се „разля“ вечерта на 20 септември в Ловеч. Освен в Художествената галерия “Проф. Теофан Сокеров“ бяха обхвати и пет сгради във възрожденския квартал „Вароша“, собственост на галерията и музея.
Още: Спад в броя на сключените бракове в Ловеч
Още: Община Тетевен отбеляза Йордановден с традиционния ритуал по хвърляне на кръста
Така изглежда изложбата „Магията на българския килим“ на холандския колекционер Якоб ван Бейлен, който от 2008 г. живее и действа в България. Представени са 130 килима в шест тематични кръга – котленска школа, чипровска, модел „Бакамски“, модели „Каракачка“, „Птичи гнезда“ и други, килими от други български райони и молитвени килими. Подреждането им в галерията продължи цели три дни, някои килими са в скулптурни композиции. Най-старият експонат е от края на 17 век, повечето са над 100 години.
„Изложбата, която е в месеца на Европейското културно наследство, докосва нашите български сърца. Благодарим на Якоб ван Бейлен за това събитие, което след изложбата във Велико Търново, разбирам, че е най-мащабното досега. Убедена съм, че ловешката общественост ще оцени по достойнство експозицията“, каза при откриването кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова. На събитието присъства и зам.-кметът Венцислав Христов.
Още: Кметът на Тетевен посети Коледния базар в с. Голям извор
Още: Кметът на Троян обвини ЕРП-тата, че не мислят за инвестиции в ел. мрежата. Така ли е?
Якоб ван Бейлен благодари на директора на галерията Валентин Узунов и неговия екип за положените професионални умения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трети ден без ток: 6 села в Троян са на тъмно и студено
Гостът има готов увлекателен разказ за всеки килим, тъй е дошъл от различни краища на света. Последният котленски килим е пристигнал преди седмица от Карачи, Пакистан. Личната му колекция вече съдържа над 760 килима.
Голямата част от килимите първоначално са били изтъкани в Пирот и Чипровци, но са тръгнали по света. Благодарение на Якоб ван Бейлен те вече са върнати в родината си. Представени са и други български тъкани изделия като китеници, родопски халища, колани и козяци. Експозицията е придружена от обширна литература за българската килимарска традиция, прожектира се и кратък филм. Изложбата в Художествена галерия “Проф. Теофан Сокеров ” в Ловеч ще остане до 10 ноември.
Още: Пенсионерските клубове от Тетевен отбелязаха коледно-новогодишни празници с тържество
Още: В Тетевен ще се проведе традиционният Коледен базар