При изключително голям интерес премина представянето на процедура „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“, обявена за кандидатстване по Приоритет „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027. Над 150 представители на бизнеса взеха участие в информационна среща, организирана от община Кюстендил и ОИЦ - Кюстендил. Кметът на община Кюстендил, инж. Огнян Атанасов, приветства присъстващите, поздрави ги за проявения интерес и подчерта желанието на местната власт, чрез ОИЦ – Кюстендил, да предоставя своевременна информация на местния бизнес за различни възможности за кандидатстване по европейски програми. Още: Кметът на Кюстендил с добра новина за малкия и среден бизнес
Участие в срещата взе и г-н Николай Дочев, Зам. кмет "Интегрирано планиране и регионално развитие" в Община Кюстендил, както и г-н Ангел Гьорев, гл. експерт в Главна дирекция "Стратегическо планиране и програми за регионално развитие", Управляващия орган на Програма „Развитие на регионите“.
Каква е целта?
Още: Кметът на Кюстендил изненада семейството на първото бебе за 2025 г.
”Нашата цел като администрация и моя лична кауза като кмет на община Кюстендил е бизнесът от Кюстендил да има достъп до повече и атрактивни фондовe , за да може да инвестира в оборудване, в земя, в строително- монтажни работи с цел да се отварят повече и високоплатени работни места“ , заяви инж. Атанасов. Той подчерта, че администрацията трябва да създава условия и община Кюстендил точно това прави - участва дейно в момента на разписване на критериите на програмата, в процеса на обществено обсъждане, организира мащабна информационна кампания.
Управителят на ОИЦ – Кюстендил, Любомира Велинова, представи в детайли условията за кандидатстване по процедурата. До 15 май, микро, малки и средни предприятия, инвестиращи на територията на трите въглищни региона, могат да кандидатстват за безвъзмездно финансиране от 50 000 лв. до 500 000 лв. за микро и малки предприятия или 1 000 000 лв. за средни предприятия. Финансовото #подпомагане, което могат да получат фирмите, е от 30 % до 100%, в зависимост от режима на минимална/държавна помощ, приложен към дейностите по проекта. По процедурата са допустими да кандидатстват както съществуващи, така и стартиращи фирми, които са регистрирани преди не повече от 2 години.
Задължително условие е фирмите да кандидатстват за инвестиционния компонент по процедурата, който включва производствени инвестиции или строителни дейности. При необходимост за развитие на новите икономически дейности, фирмите могат да предвидят и различни видове услуги, сред които услуги за стартиращи фирми, разработване на технологии за производство на стоки и/или предоставяне на услуги, изработване на пазарни анализи и проучвания, маркетингови планове за пазарна реализация на пазара на предприемачески идеи на продукти (стоки и/или услуги) и др.
Още: Над 400 деца се включиха в кампанията на Кюстендил за безопасен интернет
Важно изискване по #процедурата е дейността за която кандидатстват, било то основната, допълнителната или нова икономическа дейност, да попада в обхвата на секторите с голям потенциал за област Кюстендил, определени като такива при разработването на Териториалните планове за справедлив преход, националните и регионални приоритетни сектори, съгласно „Национална стратегия за малките и средните предприятия” 2021-2027 г. или в тематичните области на Иновационна #стратегия за интелигентна специализация, посочени като приоритетни за област Кюстендил.
Още: Кюстендил почете 152 г. от гибелта на Васил Левски