На остров Смит на Антрактида има скален нос, който вече официално се нарича "Дупница". Дупница вече не е само град в Югоизточна Европа. Дупница е вече и на Антарктида най-официално. Дупничани можете да се гордеете с това.
Това обяви на тържествената сесия на Общински съвет - Дупница проф. Христо Пимпирев, който е директор на Българския антарктически съюз и който бе част от екипа с поредна експедиция на Антарктида. Проф. Пимпирев и екипът му бяха удостоени с „почетен знак“ на града, връчени им от кмета на града инж. Методи Чимев.
Пимпирев подари на кмета снимка от „антарктическа Дупница“, както и свидетелството за именуването.
Почетен знак за работата си като адвокат и като общественик получи и Николай Коларов. Макар и 90-годишен той продължава да практикува професията си, а има издадени и няколко книги. На тържествената сесия с най-виското отличие „почетен гражданин“ бяха отличени двама дупничани – дългогодишният Началник на Планинска спасителна служба д-р Васил Сапунджиев и оперният певец Арон Аронов. Поздравителни адреси бяха прочетени от Президента Румен Радев, Министър-председателя Бойко Борисов, председателя на Народното събрание, областния управител, народният представител Ивайло Константинов и други.
На сесията бе другият депутат от града д-р Иван Ибришимов, който поздрави всички присъстващи в залата. Кметът на Дупница пък връчи на директорът на Исторически музей-Дупница Анелия Геренска преписът на „История славянобългарска“, която в продължение на почти месец бе преписвана от всички училища и читалища на територията на общината. Над 90 са включилите се, а екземплярът ще бъде изложен в експозицията на Исторически музей - Дупница, предаде Фокус.
Празничният ден продължи с литургия за здраве и благополучие на пл. "Свобода". Издигането на знамето на Общината бе поверено на световния шампион по таекуондо Александър Джорджев. От Община Дупница раздадоха и безплатни дискове с рекламни филми за Дупница и региона. Тази вечер от 19.00 часа в спортната зала пък е грандиозният концерт на ансамбъл „Българе“ – „Осмото чудо“. Представлението е изключително по мащаби, не само заради въздействието, а и многото техника и специални ефекти, на които ще станат свидетели дупничани. Входът е свободен.