Студът и вятърът отстъпват пред една традиция, която води началото си от късното средновековие. Немският коледен базар е уникалното чудо, което си заслужава да се види, а е толкова уникално, че се превръща в търговска марка и завладява и много други страни. Коледният базар в Бон сигурно не е от най-големите, той е само един от близо 2000 в Германия, а градът не е от най-големите. Но съдържа всички елементи на традицията, превърнала се в бранд.
Още: Защо украсяваме елха на Коледа
Още: Колко на брой са елените на Дядо Коледа
Там можеш да пиеш глювайн- греяно вино с канела и портокали, пунш, яйчен ликьор, да опиташ картофени палачинки, миниатюрни като капчици палачинки със сладко, да избираш между стотици видове медени сърца и питки с надписи, да избереш уникален ръчно изработен подарък- дали бижу, шапка, дървена играчка, текстил с апликации- възможностите са безкрайни.
Още: Оригинални пожелания за Коледа - сложете край на изтърканите фрази
Още: (ВИДЕО) Австралийските секси пожарникари - този път с коледно видео
Там можеш да заведеш децата, за да се повозят на едновремешните въртележки с много светлина и звук, или пък на виенското колело. В празнично осветена кула се въртят големи кукли, а всяка вечер празнично настроените хора са стотици. Това е един немски коледен базар, а откъде идва и кога е възникнал? Малко история.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Първите коледни базари в Германия възникват в късното Средновековие като възможност за гражданите да се сгреят в студените дни с напитка и печено месо. През 14 век в базарите се включват майсторите на детски играчки, плетачите на кошници и на захарни изделия. Така дребните занаяти получават сериозна подкрепа, а бюргерите са наясно откъде могат да купят за децата си подаръци за Коледа. Към окончателния облик на базара, останал и до днес, се добавят продавачите на печени кестени, орехи и бадеми. Първото официално разрешение за Коледен базар всъщност се дава в Австрия от херцог Албрехт I през 1296-та. През 1310 година подобна привилегия получава Мюнхен. През 1894-та крал Венцел дава на град Бауцен правото за провеждане на свободен пазар на месо всяка събота от 29 септември до Коледа.
Още: Какъв е актуалният адрес на Дядо Коледа?
Още: Кога се подаряват подаръците за Коледа?
С течение на времето традицията превзема цялата немскоговоряща общност. От първата половина на ХХ век базарите се превръщат в постоянен елемент на градския живот по това време на годината. В основата си те са свързани с църквата- протестантска и католическа, така че поне доскоро съдържат и много елементи от библейските легенди за раждането на Исус. През 2012 година едно проучване, свързано със свободното време и туризма в Германия, отчита 85 милиона посетители на Коледните базари, сравнение с десетилетие назад показва, че те са се увеличили със 70%.
Общият оборот на всички коледни базари в Германия през 2013 година, когато те са били 2 500, възлиза на 2.5 млрд евро. Съюзът на търговците на панаири дава дори по- висок оборот, а работните места на пълна заетост за тоя период на базарите през 2013 са били 188 000. Всеки посетител оставя средно 12 до 20 евро, а най- големите базари привличат и туристи, които остават да пренощуват в града. Само в Нюрнберг през 2013-та е имало 170 000 нощувки, свързани с базара, повече работа има за таксиметровите шофьори и ресторантьорите. 90% от участниците- търговци казват, че реализират на него около 30% от продажбите си за цялата година.
Немският коледен базар се разпространява като традиция и извън немскоговорящата общност. В англоезичните страни такава традиция няма, но тя настъпва в ново време точно с тази марка.
Нейното бурно разпространение започва през 90-те- в Китчнер, Канада, в Чикаго, Ню Йорк и Балтимор, в Англия настъпва през 1997 в Бирмингам, Бристол и Манчестър, от 2000-та се прави в Единбург, присъединяват се и Феникс, Лийдс, Нотингам и Кингстон ъпон Темз към края на първото десетилетие на 21 век. Най- голямото представяне на автентичен немски Коледен базар извън Германия и Австрия е в Бирмингам. Той се организира от Франкфуртския коледен базар, а двата града са побратими. В Бирмингам и тази година базарът е открит, там има 180 сергии и се очакват над 3 млн посетители. Някои англичани предпочитат оригинала в немски, а евтините самолетни линии правят извънредни полети в уикенда до Германия.