Външният министър заговори за гласуване по пощата в чужбина. Това стана ясно от брифинга на министъра на външните работи в служебното правителство Николай Милков.
ОЩЕ: Какво трябва спешно да свърши парламентът, ако пак отиваме към избори?
Още: АКФ: ГЕРБ и ДПС получават най-голям процент от контролирания вот
Още: "Той не ѝ помагаше, а гласува вместо нея": АКФ с нови разкрития за изборни нарушения (ВИДЕО)
Министър Милков отчете, че има по-цивилизован начин за гласуване в чужбина, като заговори за вот по пощата и чрез интернет.
Стана ясно, че Външно министерство може да направи предложения за гласуването в чужбина при организиране на евентуални нови избори, като част от тях касаят сроковете за организацията на вота, както и сформиране на районна избирателна комисия "Чужбина".
Министърът отчете, че в 755 секции в 62 държави са се провели четвъртите избори за последните година и половина и които МВнР организира в чужбина. Той обясни, че в секционните комисии са били били назначени около 4200 човека, 1400 са били представители на политическите партии, а 755 човека са били представители на министъра на външните работи, а останалите са били членове на българските общности в чужбина.
Стана ясно, че малко над 177 хил. български граждани са участвали във вота в чужбина, най-многобройни са били гласоподавателите в Турция - около 58 хил. човека и Обединеното кралство с около 27 хил. души. Той уточни, че в момента предстои завръщането на командированите от министерствата служители и прибирането в България на изборните книжа и на машините за гласуване.
"Министерството на външните работи изпълни своите ангажименти успешно. Имаме изказана благодарност към министър-председателя", заяви още той, като уточни, че очакват поздравителен адрес от него.
"Изборите протекоха спокойно, при добра организация и без струпвания на хора. Нямаше съществени проблеми, които да пречат на провеждането на изборите. Някои изключения в този смисъл бих могъл да посоча неявяването на някои от членове на СИК. Това е един проблем, който става системен", коментира още Милков. Той смята, че в този смисъл има риск за торпилиране на работата на секцията.
По думите му основните проблеми са възникнали в Република Турция. "Благодарение на бързата реакция на работна група "Избори" успяхме много бързо да заменим неявилите се членове на секционната избирателна комисия", допълни Милков.
В рамките на пресконференцията бе направена връзка с генералния консул в Истанбул Васил Вълчев, който отчете, че е извършена огромна по обем работа. По думите му е създадена сложна ситуация заради неявяване на представители на политическите партии.
"Този път гласуваха по-малко, отколкото на предишните избори", каза той. Вълчев уточни, че не е имало напрежение на изборите в Турция.
Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.