Първите официални резултати от страна на ЦИК за проведените вчера (26 май) избори за Европейски парламент потвърдиха картината на предварителните прогнози.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
При преброени 42,29% от протоколите, ГЕРБ взема 30,53%, т.е. около 1-2% по-малко от даденото от екзит половете. БСП е втора, с 25,63%.
Голямата новина е, че „Демократична България” със сигурност праща евродепутат, въпросът е кой точно ще е той, заради преференциите. Демократите са пети, със 7,59%. Снощи имаше опасения, че те са на ръба и е възможно при отчитане на вота „не подкрепям никого” да паднат под чертата от 5,88% и БСП да вземе шести мандат. Засега обаче разпределението остава 7 места за ГЕРБ, 5 за БСП, „Демократична България” и ВМРО са с по 1 място. „Воеводите” събират 8,47%, а трети са ДПС, с 11,86%, което е също като ГЕРБ – с около 2% по-малко от екзит полове. Движението е с трима евродепутати, което е с един по-малко от досега.
Впечатление прави успехът на бившата кметица на „Младост” Десислава Иванчева. Тя има 1,85% т.е. дотук над 14 000 гласа, което е по-добър резултат от „Атака” (1,22%), НФСБ (1,08%) и „Коалиция за България” (0,94%). А избирателната активност е много ниска - 26,2%.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Трябва да консолидираме целия вот център-вдясно извън ГЕРБ, сега не успяхме", коментира Радан Кънев пред Нова телевизия и добави, че алтернативата в лицето на "Демократична България" започва да се очертава.
Европейската картина
Иначе на паневропейско ниво, Европейската народна партия (ЕНП) и Партията на европейските социалисти (ПЕС) остават най-големите политически групи, но със загуби на места - между 35 и 444. ЕНП може да получи 173 мандата в новия парламент, което е с 44 места по-малко, отколкото на предишните избори през 2014 г. Социалдемократите претендират за 148 места, което е с 38 по-малко.
Парламентарната група Алианс на либералите и демократите, ще увеличи броя на своите мандати с 11 до 79 депутати. А ако към тях се добавят и депутатите от партията на френския президент Еманюел Макрон „Република, напред“, то либералите могат да разчитат на 107 места. ПГ на „Зелените“ – Европейски свободен алианс също разширява присъствието си с 18 депутати до 70 мандата. След тях са Европейските консерватори и реформатори – 58 мандата или с 18 по-малко. Европа на нациите и свободата, в която влиза Марин Льо Пен, също увеличава броя на депутатите си с 21 места до 58. Извънпарламентарните партии също увеличават броя си с 59 места. „Европа за свобода и пряка демокрация“ с участието на „Алтернатива за Германия“ ще разполага с 56 места или с 15 повече.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Очаква се някои от парламентарните групи да се преструктурират. Това може да засегне дясно популистките и дясно консервативните политически семейства.
Първите глобални резултати за ЕС са базирани на официални финални резултати в 6 страни: Чехия, Латвия, Кипър, Словакия, Словения, Испания, официални предварителни резултати в 15 страни: Австрия, Белгия, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Германия, Унгария, Ирландия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Швеция, национални прогнози от 6 страни: България, Франция, Италия, Гърция, Полша и Румъния и предизборни намерения за гласуване в Обединеното кралство.