Надали от заплахите към ЕРП-тата от страна на енергийния регулатор след изборите ще дойде увеличението на цената на тока. Това е предизборно упражнение и започна още при правителството на ГЕРБ. Това заяви в предаването “Още от деня” по БНТ водачът на евролистата на АБВ Ивайло Калфин.
Още: Въпреки скандалите: Левски с категорична победа срещу Ботев Враца (ВИДЕО)
Още: Психотест и тест за наркотици за депутатите - една крачка до реалност
„Проблемът е, че договорите им за приватизация са зле подписани, след което държавата, отново при правителството на ГЕРБ, реши да си продаде и едната трета дял. Това означава, че държавата няма представител, който да следи балансите на дружествата, да участва в Съвета на директорите и да решава какво се случва”, коментира Калфин и допълни, че целта е да се вдига предизборен шум.
Чуждите фирми в България се държат по начина, по който им позволява законодателството и правоприлагащите органи в България, каза Ивайло Калфин и коментира, че в България бедността е огромна и поради тази причина каквито и методи да се прилагат за цената на тока и които и да са участниците в този казус, проблемът няма да бъде решен. Той допълни, че у нас законите са такива, каквито са в повечето европейски страни, отделен въпрос е в България доколко се спазват законите и доколко контролиращите институции си вършат работата. Евродепутатът каза, че би подкрепил усилията на държавата ни да контролира тясно какво правят не само ЕРП-тата, но всички по веригата.
По въпроса за задълбочаващата се бедност и влошаване на стандарта на живот у нас, в сравнение с останалите европейски държави, Ивайло Калфин смята, че това се дължи на управлението на държавата, особено в частта на погрешния начин, по който се разпределят евросредствата. И сега е моментът този начин да се промени, когато се приемат новите правила до 2020 година и парите от Европа да достигат до повече дребни и средни предприемачи у нас, обясни евродепутатът.
Още: Бареков стиснал зъби, за да се предложи на Борисов
Още: Добре, че нямам снимка с Пеевски, облекчено въздъхна Близнашки
Последните 25 години България изостава във всяко отношение и това е очевидно. Начинът този процес да се обърне е като европейските пари бъдат насочени към малките и средни предприятия, а не както е сега – към няколко големи фирми, обясни Калфин. „Това конкретно означава таван върху плащанията на декар на земеделските производители, означава стимулиране на тези, които не изнасят продукцията, а тя се преработва в България, означава повечето от средствата да се отделят за малките и средните производители, означава със средствата за регионално развитие, каквото, според мен, в момента няма, не да се строят две магистрали на другия край на България, а да се създадат инструменти, които да помагат на малкия бизнес – работещ гаранционен фонд, държавна инвестиционна компания”, каза евродепутатът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Москов обеща да не вдига здравните вноски
Още: Първа оценка на министъра на отбраната: Армията губи 2,5 млн. лева годишно