Купуването на гласове се превърна в основна тема на тези европейски избори. Предвид българското законодателство и Деня за размисъл (събота) обаче се оказа, че има и голяма дупка, която позволява предизборна агитация и която трудно може да бъде хваната от закона.
Става въпрос за социалната мрежа Facebook (а и не само), в която вчера, 24 май, свободно тече целенасочена реклама на политически партии. Всъщност Facebook не е електронна медия и няма категорична хипотеза в българския закон какво се прави при реклама или пропаганда там. На електронната ни поща възмутени читатели изпратиха примери за такава реклама, като към писмата им има прикачени скрийншотове. Изборният кодекс не ни позволява да ги публикуваме сега, преди 19:00 часа, но е факт и друго – във Facebook няма на видимо място дата и съответно изпратените ни доказателства могат да се приемат само на вяра. Факт е и обаче, че екипът на Actualno.com с очите си видя такива политически реклами в социалната мрежа.
Един от читателите ни съобщи, че е сезирал ЦИК и тепърва ще очакваме дали от комисията ще се произнесат. Днес комисията трябва да се произнесе и по друг казус – с вчерашните поздравителни SMS за 24-ти май. Текстови съобщения, поздравяващи ни за „praznika na bulgarskite slovo I duh” – така написано, дори не на кирилица. А именно кирилицата имаше празник вчера, наред с българското слово и дух.
Наш читател се оплака и че при гласуване бюлетината се разгъва лесно и може да се види какъв е вотът, когато тя се пусне в урната.
Междувременно сигналите за купуване на гласове се множат. От Нова телевизия съобщиха, че в Столипиново има схема за купуване на гласове, при която един глас струва 60 лева. И най-интересното е, че става въпрос не за ромски гласове - в далаверата е набъркан общински съветник, а тя води в Пазарджик. Събират се гласове за патриотична формация. Организацията е желязна и става само чрез вътрешни хора. Във Видин е по-евтино – 30 лева на глас, като схемата е позната – чрез застъпници. В Кърджали пък има доста промени в съставите на СИК-овете, което, според местни жители, е сигнал за затягане на контрола при следенето на гласуването. Във Варна има сигнал, че пред охраната на една избирателна секция – 143 в училище „Найден Геров”, неправомерно съставят списъци с имената на членовете на СИК, като за целта се изисква информация от тях.