Целта на АБВ е да събудим самочувствието на хората да променят нещата. Това заяви по време на среща в Елхово със земеделски производители водачът на листата на АБВ за Евроизбори 2014 Ивайло Калфин, предаде „Фокус”.
Ивайло Калфин посочи, че политиците от една страна правят това, което им позволят хората.
„Нагледахме се на всезнайковци, а държавата няма посока, няма приоритети. Ние искаме да променим начинът на правене на политика на партиите в България, като водещ бъде националният интерес”, каза Калфин.
Според Ивайло Калфин на първо място трябва да се работи за повишаване доходите на хората, а средствата от Европейския съюз да отиват до повече производители, а не както досега само до 5, 6 по-големи от тях.
Ивайло Калфин беше категоричен, че трябва да има таван за земеделските субсидии. „Така средствата ще отиват до малкия и средния бизнес, който осигурява работна ръка”, посочи Калфин.
Сред идеите на АБВ е и създаването на Държавна инвестиционна компания, която да помага на инвеститорите.
Калфин определи данъчната система в страната като несправедлива, а плоският данък като „хипер несправедлив”. Той коментира, че тези избори пречат на много хора.
Извън ЕС България би била в тежка и безперспективна ситуация, заяви в обзорното предаване „Седмицата” по Дарик радио Калфин. Той уточни, че теоретично всичко е възможно, но вариант, в който страната ни е извън ЕС не чертае благоприятна перспектива. След следващия мандат на ЕП, след пет години, българинът трябва да има самочувствието, че е европейски гражданин с всички права, с качеството на живот и с убеждението, че ЕС дава възможности, а не отнема такива, категоричен е Калфин. В момента най-важният въпрос за България е доходите на хората, каза Ивайло Калфин и допълни, че инструментите, които дава ЕС, трябва да бъдат така използвани, че проблемът за ниските доходи и бедността да бъда приоритетно решен.
По въпроса за влизането на България в Шенген Калфин обясни, че страната ни трябва да убеди няколко държави, които трайно подлагат на съмнение способността на държавата ни да се присъедини. „На първо място е Холандия, за съжаление, през последните години на управлението на ГЕРБ се появиха Германия и Франция, където също трябва да бъдат положени усилия”, коментира евродепутатът.
За да отпадне наблюдението върху държавата ни по механизма за сътрудничество и проверка е необходимо решението да бъде взето от страните – членки, които да бъдат убедени, че от него няма смисъл. „Това означава България да има действителен напредък и ние да заменим този механизъм, който е насочен само срещу България и Румъния с общоевропейски механизъм. Убеждаването минава през Съвета и страните – членки”, обясни Калфин.
Що се отнася до въвеждане на еврото у нас, Калфин смята, че държавата ни няма да е готова през следващите пет години за това. България обаче трябва да си постави цел кога точно ще приеме еврото като официална валута и да се готви за тази цел и това не бива да бъде по-отдалечено от 2020 година.
Страната ни би могла да се разположи в няколко ниши в европейската икономика, смята Калфин и посочи като варианти хранителната и преработвателна индустрии, технологична индустрия, вкл. и IT, изработване на части за автомобилната индустрия. При всички случаи трябва да развиваме и природните дадености там, където ги имаме и те са свързани с енергетика, логистика и туризъм, смята евродепутатът.
По въпроса за строежа на АЕЦ „Белене”, Ивайло Калфин смята, че той може да започне „още утре”, в случай обаче, че държавата ни си подреди приоритетите и политиката и българските власти са наясно какво точно искат, коментира евродепутатът. Той допълни, че в момента е очевидно, че липсва желание за реализацията на проекта. За проекта „Южен поток” – той трябва да мине през България, за целта трябва да бъдат изпълнени всички изисквания на европейското законодателство, каза Калфин. „Имаме интерес от „Южен поток”, той трябва да се случи, трябва да стане по европейските правила и България и българското правителство не трябва да прехвърлят отговорността на комисаря Йотингер, а министър-председателят и министърът на икономиката трябва да водят разговори и да са активната страна”, допълни Калфин.
За ограниченията на правата за свободно движение, образование и работа на български граждани на територията на ЕС, Калфин заяви, че гаранция за защита на сънародниците ни е България, но и българските евродепутати. Европейското законодателство защитава българските граждани и страната ни трябва да настоява то да се спазва, допълни той. Калфин обясни, че работата му досега като евродепутат в голямата си част е била свързана именно с подобни въпроси. Той е категоричен, че България трябва да бъде активната страна за изработването и приемането на европейско законодателство, което да гарантира, че български граждани в друга държава няма да бъдат експлоатирани с мизерни заплати, социални условия или неплащане на осигуровки. Калфин също е категоричен, че здравните осигуровки в Европа трябва да бъдат преносими, а Здравната каса трябва да се ангажира със заплащането на лечението на български граждани, макар и частично, в страни от ЕС. Социалните права на гражданите трябва да може да бъдат автоматично прехвърляни и от други европейски държави към България, и обратното, категоричен е евродепутатът.
За идеята за написване на общоевропейска история, Ивайло Калфин смята, че би било добре страната ни да участва в този проект, макар че гледа скептично, че проектът ще бъде реализиран. Причината, според него е, че все още стоят неразрешени проблеми от миналото. „Диалог и изравняване на разбиранията, без да сме оптимисти, че това ще стане веднага, трябва да има, този процес трябва да тече”, категоричен е евродепутатът.