Оказа се, че съм се подписала за националистически партии – за „Свобода” на Бисер Миланов-Петното, а аз не съм правила такова нещо. Подписвала съм се за друго движение и то е гражданско, заяви Виктория Кътова, която е категорична, че личните ѝ данни са откраднати.
Още: Въпреки скандалите: Левски с категорична победа срещу Ботев Враца (ВИДЕО)
Още: Психотест и тест за наркотици за депутатите - една крачка до реалност
Същият случай описа Ангел Филев – той се е подписал без да знае, в подкрепа на Българската националистическа партия. Явно става някаква измама, сигурен е Филев. Той изясни, че през лятото на миналата година се е подписал за предсрочни избори на площада пред Народното събрание по време на големите протести ДАНСwithme.
Потърпевш е и Ахилес Лилов, журналист, който казва, че за последно се е подписвал под нещо преди две години – за „Зелени Балкани”. Същото каза в сутрешния блок на Нова телевизия и Симеон Табаков, спортен журналист, чийто подпис присъства в подкрепа на ГЕРБ – той се е подписвал в подписката за референдум за изборния процес, инициирана заради предложение на президента Росен Плевнелиев.
В сутрешния блок на Нова телевизия Александър Андреев посъветва всеки да провери с ЕГН-то си дали не е „подписан” в подкрепа на някоя партия. На въпрос дали ЦИК ще анулира участието на дадена партия, ако проверка на потребители покаже, че всъщност има по-малко внесени подписи от необходимото по закон, Андреев отговори витиевато. Според него потребителите могат да се обърнат или към КЗК, или към прокуратурата, но ЦИК няма да направи нищо, тъй като „вече си е свършила работата” и е проверила валидността на подписите. Една партия или коалиция, за да се регистрира, има нужда 2500 подписа. ЦИК ще реагира, ако се установи, че определен брой подписи присъстват нелегитимно, но установяването не е работа на Комисията.
Още: Бареков стиснал зъби, за да се предложи на Борисов
Още: Добре, че нямам снимка с Пеевски, облекчено въздъхна Близнашки
Андреев категорично заяви, че не може „странички от една подписка” да се вземат и да се предадат като подписи за друга кауза. На въпрос дали всеки, който се открие онлайн като поддръжник на партия, без да е такъв, може да отиде и да види на хартия подписа си, Андреев отвърна, че ЦИК може да изпрати хартиен вариант на прокуратурата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Москов обеща да не вдига здравните вноски
Още: Първа оценка на министъра на отбраната: Армията губи 2,5 млн. лева годишно
Друг основен въпрос, който не получи отговор, е дали полицията, която е събирала данни на протестиращи през миналата година, не е "снесла" лични данни на различни партии.