Осем души бяха убити и най-малко 13 бяха ранени при нова масова стрелба в Сърбия край град Младеновац, на 42 километра южно от Белград. Това се случва по-малко от 48 часа след като 13-годишно момче застреля девет души и рани седем в училище в Белград, преди да се предаде. В Студио Actualno поканихме психолога Калин Гайтанджиев, за да коментира.
"Защо човек става убиец? Този въпрос съм си задавал през десетте години практика в затвора. Защо Ахил става убиец? Защо Дарт Вейдър става убиец? Защото са изпълнени с гняв", каза той.
По думите му същите принципи важат за героите на в миналото, но и тези в днешно време. "В същото зло се е превърнал Хитлер, същият принцип важи и за Путин. Ако направите един разрез към детството им - ще видите, че там стои едно безутешно дете, което е облякло дрехите на яростта", добави Гайтанджиев.
Той цитира малкото налична информация по случая със стрелбата в сръбското училище, като акцентира на това, че родителите на детето са разведени. Психолог призова: Всички притежатели на оръжие в България да преминат скрининг
"Бащата е разговарял с детето на езика на оръжието. Той го е учил да стреля, толкова ресурс е имал. Той е бил до детето, но не е разбрал неговата потребност от утеха, направил е това, което може. Запитах се какво ли би станало, ако той беше разговарял с детето на езика на музиката. Разговор сам по себе си няма да свърши работа, трябва да се стигне до там, където се случва всичко - вътре", категоричен е психологът.
Според него ключово при родителите е да успяват да утешат детето, да му дадат прегръдката и външната, и вътрешната.
"Много беше интересен въпросът, който зададе човек, поднасящ цветя пред училището. Той каза: "Ние сме корав народ, сърбите сме корав народ, защо ни се случва това?". Защото коравият човек се чупи, а когато нещо се счупи - то оставя брутална травма и това е непоправимо. Защото, ако можем да прегърнем детето, ако можем да го утешим - няма да се случват тези неща", каза още Гайтанджиев.
Има ли "правилен" начин за комуникация между родител и дете - вижте в пълния разговор: