Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо българските ученици нямат нужните умения? МОН даде пример от чужбина как да се справим (ВИДЕО)

14 декември 2023, 19:29 часа • 14374 прочитания

Резултатите от международния тест PISA, който проверява уменията на 15-годишните ученици да прилагат усвоените знания на практика, бяха определени като катастрофални за България. Зам.-министърът на образованието Наталия Митева обаче разясни, че спадът при нашите ученици е част от по-мащабна, световна тенденция.

Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

Още: Калоян Методиев: БСП вече е само ключодържател на поясите на Борисов и Пеевски (ВИДЕО)

Какво ни казва изследването?

Резултатите при около 680 хиляди 15-годишни деца по света показват около 15% спад спрямо последата PISA от 2018 г. "Образованието е в криза да успее да дава правилните и подходящите умения на съвременното дете за справяне с живота. България е просто част от тази тенденция", каза Митева в Студио Actualno.

Още: Катастрофата в образованието: Не изпитваме учениците по правилния начин, смята премиерът (ВИДЕО)

С по-голям регрес от нас са Франция, Швейцария и Германия, макар задачите им да се различават от българските. Причината според нея се крие в традициите на българското образование "за широка, богата и дълбока програма", която обаче не дава реални умения.

Още: Да бъдеш независим артист - мечта или изпитание: Кристиана Атанасова в "Студио Actualno" (ВИДЕО)

Още: Тръмп и Путин са намерили общ език, защото искат да ни върнат в миналото: Асен Агов в Студио Actualno (ВИДЕО)

Какво трябва да умеят децата?

Авторът на PISA каза, че от 2002 г. много са се променили изискванията каква математика ни трябва в живота. Финансовата грамотност е една от горещите теми в световното образование, каза зам.-министърът.

Според нея разковничето е в учебните програми. "Много от държавите в нашия клуб ремонтираха учебните си програми в последните години, но ние малко закъсняваме, защото не сме достатъчно смели. Губим поколенията и те са силно демотивирани да учат. Светът прави няколко основни реформи – промяна в учебните програми, но не кое произведение ще се включи, а по-скоро фундаментално, по смисъл: преподаваме ли за предметно знание и факти, или за крайни умения".

Още: Тръмп прави бомбастични изказвания, но постига това, което иска: Говори Теодор Димокенчев (ВИДЕО)

Още: Въпреки комунистическите принцове, България трябва да приеме еврото: Левон Хампарцумян за Actualno (ВИДЕО)

Още: Пейзаж от бъдещето с PISA на заден план. И масово оглупяване на преден

Тя добави, че МОН работи по политически програми, има визия за учебни програми, за промяна на квалификацията на учителите, визия за стандарт за качество.

Още: Акад. Николай Денков: Правителството доста често получава подкрепа и от "Възраждане", и от "ДПС-Ново начало" (ВИДЕО)

Още: Дейвид Брукс: Живеем в разделени времена. Около нас има толкова много социална болка

Как да подкрепим учителите?

"Ще развенчая един мит, че учителите едно време бяха велики, а сега не са. Учителят винаги е бил една от най-значимите фигури в живота на децата. На първо място обаче е семейството. Има спад с 18% за това колко са ангажирани родителите с децата относно образованието - България е в средата на тази тенденция", сподели Митева.

Втори най-силен фактор за резултатите на децата е учителят. "Колкото по-заинтересован е учителят от това какво искат децата, толкова по-високи са резултатите по математика", направи връзка тя.

Още: Образованието не е в криза, а в катастрофа

Важно е и колко квалифициран е учителят. "Ние искаме от него да е хиляда неща – коуч, личен ментор, логопед, семеен терапевт, преподавател личностно развитие, да преподава дигитална медийна грамотност. Тук имаме структурен проблем в образованието", каза Митева.

Може ли изкуственият интелект да помогне на образователната ни система? Какво смята зам.-министърът, гледайте във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес