Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо "Български възход" нямаше да е в парламента, ако изборите бяха днес? (ВИДЕО)

03 октомври 2022, 19:30 часа • 17577 прочитания

Ниската избирателна активност привлече вниманието на медии и партии. По темата в "Студио Actualno" говори Стоил Цицелков - председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия, културен и социален антрополог.

Той поясни защо ако се вземат данните на НСИ от последното преброяване и ЦИК изчисли процентите от гласуването спрямо тях, а не както сега (спрямо данните от преброяването през 2011 г.), избирателната активност реално би била по-висока, а партията на Стефан Янев "Български възход" нямаше да бъде в 48-мия парламент.

Защо всъщност е ниска избирателната активност?

Дори и да звучи клиширано - комплексен е факторът. Изключително слабата кампания, тя беше оценена от международните и местни наблюдатели. Липса на реални дебати, липса на състезание на политики, т.е. вместо пожелателно да се казва “ще вдигнем доходите” - да се каже как ще се направи.

Липса на нови играчи. Ние свикнахме да имаме по един нов спасител, нова формация, нови обещания… Сега нямаме нов играч, нямаме дори и сменени лидери, въпреки подадените оставки, лидерите си останаха.

Партиите не ни казаха с кого ще се коалират, така направиха избора много труден за нас. Казаха ни с кого не биха се коалирали, много червени линии разчертаха в пространството между себе си. Четвъртият фактор ми е много важен - изкуствено ниска избирателна активност, защото ако изборите бяха проведени днес, след публикуване на резултатите от преброяването - активността щеше да бъде много по-висока.

Моля, пояснете!

Изборите в България се провеждат на базата на избирателни списъци на една много стара философия, която е време да променим. Тя е базирана на възможността на една комисия да санира 1000 гласа. Само че тази философия е базирана на преброяването на населението от 2011 г. Т.е. тогава в България са живели много повече хора. Най-големият спад на населението ни е сега, през последните 11 г.

Ако вземем данните от НСИ за последното преброяване, какво би било по-различно?

Тогава избирателната активност щеше да бъде по-голяма. София би получила повече мандати. Всички знаем, че в София и малките населени места контрастно се различават като социология. "Български възход" нямаше да е в парламента, например.

Имаше ли унищожени от машина гласове в Харманли?

Защо членове на Обществения съвет на ЦИК не са допускани до заседания на ЦИК?

Защо част от заседанията се провеждат без звук?

Гледайте във видеото!

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес