Ниската избирателна активност привлече вниманието на медии и партии. По темата в "Студио Actualno" говори Стоил Цицелков - председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия, културен и социален антрополог.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Той поясни защо ако се вземат данните на НСИ от последното преброяване и ЦИК изчисли процентите от гласуването спрямо тях, а не както сега (спрямо данните от преброяването през 2011 г.), избирателната активност реално би била по-висока, а партията на Стефан Янев "Български възход" нямаше да бъде в 48-мия парламент.
Защо всъщност е ниска избирателната активност?
Дори и да звучи клиширано - комплексен е факторът. Изключително слабата кампания, тя беше оценена от международните и местни наблюдатели. Липса на реални дебати, липса на състезание на политики, т.е. вместо пожелателно да се казва “ще вдигнем доходите” - да се каже как ще се направи.
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Липса на нови играчи. Ние свикнахме да имаме по един нов спасител, нова формация, нови обещания… Сега нямаме нов играч, нямаме дори и сменени лидери, въпреки подадените оставки, лидерите си останаха.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Партиите не ни казаха с кого ще се коалират, така направиха избора много труден за нас. Казаха ни с кого не биха се коалирали, много червени линии разчертаха в пространството между себе си. Четвъртият фактор ми е много важен - изкуствено ниска избирателна активност, защото ако изборите бяха проведени днес, след публикуване на резултатите от преброяването - активността щеше да бъде много по-висока.
Моля, пояснете!
Изборите в България се провеждат на базата на избирателни списъци на една много стара философия, която е време да променим. Тя е базирана на възможността на една комисия да санира 1000 гласа. Само че тази философия е базирана на преброяването на населението от 2011 г. Т.е. тогава в България са живели много повече хора. Най-големият спад на населението ни е сега, през последните 11 г.
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
Ако вземем данните от НСИ за последното преброяване, какво би било по-различно?
Тогава избирателната активност щеше да бъде по-голяма. София би получила повече мандати. Всички знаем, че в София и малките населени места контрастно се различават като социология. "Български възход" нямаше да е в парламента, например.
Имаше ли унищожени от машина гласове в Харманли?
Защо членове на Обществения съвет на ЦИК не са допускани до заседания на ЦИК?
Защо част от заседанията се провеждат без звук?
Гледайте във видеото!