Задава ли се тройна епидемия от Covid-19, грип и бронхиолит? Тревожна информация от Испания, най-вече за развитието на заболеваемостта от бронхиолит, която е скочила пет пъти само за последния месец. Педиатричните отделения са натоварени, защото са засегнати масово деца до 4 години. В Студио Actualno е проф. Радостина Александрова, вуросолог от БАН.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
ОЩЕ: Тройна епидемия заплашва Испания
Проф. Александрова, трябва ли да ни тревожат тези данни от Испания?
Испания едва ли е изключение. В тази част на годината има и други вируси - ентеровируси, риновируси и аденовируси също. Съвпадението на три инфекции не може да ни изненадва. Но се връщаме към нашето “нормално”. Знаем, че към края на годината грипът започва да набира скорост, пикът му е между януари и март. КОВИД-19 не е напълно отшумял, не знаем дали няма да се активира по някое време. Що се отнася до респираторно-синцитиалния вирус, мисля че той е много по-познат на хората, всъщност всеки го среща на около 2-годишна възраст и го преодолява в общия случай. Усложненията наричаме бронхиолит. Най-уязвими са бебета под 6 месеца и недоносените деца. Около 1% от децата под 6 месеца могат да стигнат до болнично лечение заради такава инфекция. В световен мащаб около 33 милиона случая всяка година се регистрират. При повечето хора ще протече като една доста лека инфекция.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Ако едно дете е болно в градината - колко деца може да зарази?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Ако едно дете е болно, най-добре да не ходи на градина. Възрастните също трябва да пазят децата, особено до една годинка са много уязвими. Уязвими са и възрастни над 60 години.
За респираторно-синцитиалния вирус няма ваксина, въпреки че се работи. Така че наистина трябва да пазим уязвимите групи.
Проучване: Грипът си помага с друг респираторен вирус, за да ни разболява по-тежко
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Изолацията по време на КОВИД-19 ли направи имунитета на децата по-слаб? Коя дейност на човечеството предизвиква срещата ни с нови вируси?
Вижте целия ни разговор с проф. Радостина Александрова!