Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стефан Софиянски: Груба грешка е въвеждането на еврото като политическа цел

31 май 2022, 19:30 часа • 24359 прочитания

Въвеждането на еврото в България от 1 януари 2024 г. би било груба грешка, ако се прави като политическа цел.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Това каза в Студио Actualno Стефан Софиянски, служебен министър-председател през 1997 г., когато у нас беше въведен валутния борд, дългогодишен кмет на София и депутат в няколко народни събрания.

Първо грешка е да се поставя като цел. И за съжаление аз подозирам тук политическа игра. Борисов (Бойко, бел.ред.) по абсолютно същия начин при изключително несъстоятелно бюджетиране, неефективно използване на европейските пари, да не забравяме, че ГЕРБ беше на власт 10 години за този период, за който говоря, в който ние едва-едва изкарвахме 2 – 2,5% ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП). Докато страни, които влязоха в еврозоната имаха 6, 8, 10%. Всеки може да прегледа данните и да види, че всички страни, които въведоха еврото, веднага след това имаха отстърпление, спад. Няма как, ти трябва да адаптираш икономиката, условията, суровините.

Цените първи се адаптират към средноевропейските. Който е пътувал знае, че там, където е еврото, като влезе в един магазин, цените са почти еднакви в евро. Дали ще е Гърция, дали ще е Словакия, дали ще е Словения, горе-долу са еднакви цените. Те бързо ще се адаптират. По-трудно ще бъде с икономиката, защото тя зависи от суровинната база, от горивата, от работната ръка. С влизането в еврозоната ще се наложи бързо да адаптираме и доходите. Т.е. да търсим начин да изравняваме и доходите.

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Две години не са достатъчни, защото ние в момента, освен инфлацията, нямаме прогнози за ръст на БВП. За догодина прогнозите са минимален ръст. Дори четох в някои прогнози, че ще имаме спад. Което след ковид кризата и във връзка с войната би било логично.

Затова казвам грешно поставена цел. Търси се политическият ефект според мен. Политическият ефект „виждате ли, ние въведохме еврото“. Това го търсеше и Борисов, това го търсят и сега управляващите.

Трябва да се подходи много по-сериозно, изключително по-сериозно. И сериозният подход е да си наредиш приоритетите правилно и да ги обясниш. Първия основен приоритет ти е икономиката. Ти трябва да имаш инерция, ти трябва да имаш две, три, четири години постоянен икономически растеж. Икономиката ти трябва да бъде в силна инерция, за да може като стигне до този баир, еврото, да го преодолее по-лесно. А нашата икономика няма тази инерция.

Възможно ли е Европейската комисия да ни вкара в процедура за свръхдефицит през есента?

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

Ситуация, в която сме в процедура за свръхдефицит имахме при управлението на Дянков (Симеон, бел. ред.). Когато беше министър на финансите при Борисов, Дянков тръгна да прави балансиран бюджет при огромна задлъжнялост. Бюджетът изгърмя още май месец и есента влязохме в наказателна процедура. Като финансист и икономист Асен Василев е класи над Дянков. Да не правя такива оценки, може и да бъркам, но във всеки случай показателите му бяха лоши, докато г-н Василев добре бюджетира. Надявам се да успеят да избегнат процедура за свръхдефицит.

Какво, според Стефан Софиянски трябва да направи насоящото правителство, ще узнаете от видеоматериала.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес