Бъдещето безспорно няма да се случи без изкуствения интелект. Това обаче тепърва значи много непредвидени ситуации, които ще възникат. Ще можем ли да съдим производители на прахосмукачка-робот, ако ни счупи очилата? Ще можем ли да съдим приложения като "Сири" (Siri) и "Алекса" (Alexa)? Кой ще е виновен, ако два автомобила, управлявани от изкуствен интелект, се сблъсъкат т.е. стане катастрофа между тях?
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
В края на септември 2022 година Европейската комисия публикува предложение за нова директива, уреждаща извъндоговорната гражданска отговорност при вреди от използването на системи с изкуствен интелект. В Студио Actualno поканихме експерта Мартина Малчева. От 2020 г. насам тя е правен експерт в Конституционния съд и публикува материал по темата: "Отговорност за вреди от изкуствен интелект". С нея говорим именно за това:
Трябва ли да ни тревожат правни казуси с изкуствен интелект през 2023 година в България след като близо 20% от българите имат само външна тоалетна?
Имайки предвид темпото на развитие на технологиите и навлизането в нашето ежедневие, смятам че правните казуси са неизбежни. Всеки, който има смартфон, днес се сблъсква с изкуствен интелект (ИИ), без значение дали го осъзнава или не. Едни от най-използваните приложения на Google - "Търсене", "Преводач", "Карти" - всички използват ИИ в алгоритъма си, за да обработват тези големи масиви от информация. YouTube също използва алгоритми с ИИ. Всяко видео, което се качва, бива анализирано, изваждат се ключови думи от разговора и спрямо тях се подбира правилната аудитория, която би имала интерес да гледа видеото. Социалните медии Facebook, Instagram също използват и анализират информация от нашето сърфиране, за да ни предложат конкретни продукти, към които бихме имали интерес.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Финансовите институции биха могли да използват ИИ за оценка на риска и за образуване на цена на съответен продукт или услуга. Например ако искам да получа кредит - банката може да използва алгоритъм с ИИ, за да определи лихва на нашия кредит или като цяло на услуга.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
- Мащабът, в който ИИ влияе на живота ни, вече е огромен, но ще става още по-голям в бъдеще.
- Въпросът какво ще се случи, когато ИИ бърка и създава проблеми, а не само помага на хората, става все по-болезнен.
- След като ИИ не е човек, не е правен субект, равностоен и на тези, които се управляват от хора, кой ще носи отговорност при нанесени щети?
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
- Ще можем ли да съдим SIRI и Alexa или автомобилни марки, ако системите за сигурност в колата ни не сработят и се блъснем?
Вижте цялото интервю с Мартина Малчева: