Поредните промени от началото на годината в пенсионната система на страната доведоха до масови недоволства въпреки увеличението на минималната пенсия.
Пенсионната възраст и стаж бяха увеличени на 62,2 години за жените със стаж 36 години и 6 месеца и 64,7 години за мъжете с 39 години и 6 месеца стаж.
В предаването "Студио Actualno" бившият социален министър Христина Христова заяви, че все по-голям проблем пред управлението на държавата ще бъде финансовата устойчивост на пенсионната система в България.
"Основната причина за това е демографската ситуация, защото намалява коефициентът на демографско заместване на пазара на труда. През 2023 година на 100 души, които излизат от пазара на труда, вече влизат само 63. Представете си с каква скорост се променя ситуацията неблагоприятно", добави още тя.
Защо е необходимо увеличаването на пенсионната възраст и стажа?
Редица фактори изискват промяната на пенсионната възраст и стажа, но една от основните причини е увеличаването на средната продължителност на живота в България, добави Христова.
"Почти няма пенсиониран човек, особено в диапазона на 75-80 години, който да не желае да работи. Едната причина е ниските нива на пенсиите, другата причина е желанието да се участва в обществения труд", каза тя.
Допустимо ли е обаче увеличаването на осигурителната вноска с цел покриване на недостига в общественото осигуряване и как ще се развива пенсионната реформа - вижте в интервюто: