Миналата седмица правителството предложи промени в Кодекса на труда, чиято цел е да регламентира и улесни работата от вкъщи. Според експерти обаче новите текстове затрудняват реализацията ѝ. Темата разбуни духовете в социалните мрежи, затова в Студио Actualno поканихме за коментар Георги Първанов - член на управителния съвет на Българската конфедерация по заетостта.
Още: Христо Панчугов: Няма български гражданин, който да уважава случващото се в парламента (ВИДЕО)
Според него към момента над 10% от българите работят дистанционно и това да бъде регламентирано. "В момента Кодексът на труда не може да покрие много от казусите, които възникват по време на хоумофис-а", казва Първанов.
Какви са позитивите и негативите?
Според него в проекта на кабинета има и позитиви. Едно от тях е правото на изключване, което значи, че можете да не отговаряте на имейли по време на почивките си и след работно време. Това досега не е било регламентирано.
"Изниква обаче въпросът какво се случва с хората, които не работят дистанционно, а работят на фиксирано място, защото там такова право на изключване няма регламентирано", допълва експертът. Още: Парламентът направи стъпка към дигитализация на трудовите книжки
Още: Бойкоти, бюджет, икономика: Какви са рисковете пред управляващата коалиция? (ВИДЕО)
Още: Д-р Стойчо Кацаров: Има риск от недостиг на животоспасяващи лекарства през 2025 г. (ВИДЕО)
От кухнята или от спалнята?
По думите му има и друго друго противоречие - в началото на проекта се говори за гъвкавост, за минимална регулация на дистанционната работа, а в следващия момент трябва да декларираш адрес, от който ще работиш.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: И срещу лекари се водят дела-шамари: Говори уволнената от “Майчин дом“ д-р Елена Георгиева (ВИДЕО)
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
"Става ясно, че можеш да работиш и от кухнята, и от спалнята на едно жилище, но ако декларираш адрес в София, а ти се налага да работиш от Доспат? С анекс ли, как ще се случва промяната?", попита той.
Той уточни, че работещите от вкъщи ще трябва да декларират и че помещенията и всичко в дома отговаря на изискванията за безопасен труд. "Оттам-нататък при злополука важат всички процедури, които са и в офиса - трябва да си вземете медицинско, да информирате работодателя и да се вземат мерки", каза още Първанов.
Ще се стигне ли в крайна сметка до забрана на работата от вкъщи? Отговора на този въпрос вижте в пълния разговор с Георги Първанов.
Още: Теч на журналисти: Михаил Дюзев разкри пред Actualno защо напусна "Дарик" (ВИДЕО)
Още: Кристиан Вигенин: Ще избера партията пред европарламента, ако стана лидер на БСП (ВИДЕО)