20 600 души са загинали в ЕС при пътни инциденти през 2022 г. Това съобщи еврокомисарят по транспорта Адина Вълян при обявяването на световната кампания за безопасност по пътищата, която започна от Брюксел тази седмица. "На всеки 24 секунди на пътя умира по един човек, а икономическите загуби от тези жертви се изчисляват на 1,7 трилиона долара годишно в световен мащаб", каза Мишел Йо - пратеник на добра воля на Програмата на ООН за развитие (ПРООН).
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
В България войната по пътищата също се засилва и не спира да взима жертви. Как да се справим с този проблем? На този и на други въпроси опитваме да отговорим в Студио Actualno с Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
От 5-6 години се говори по темата за чисто нов Закон за движение по пътищата. Това беше препоръчано от редица международни организации, например ООН. Ако гледаме чисто исторически - законът, по който шофираме в момента, е изработен 1999г., предният е бил 1968г., така че животът на един такъв закон е около 30 години. Този закон е морално остарял отвсякъде, освен това правилникът за прилагане на този закон не е към него, а към този от 1968 година.
Ние трябва да вземем генерално решение, да променим генерално закона, но не така, че да даваме възможност на Пътна полиция да стои по храстите и да ни глобява за превишена скорост. Не това е най-голямото нарушение и най-опасното.
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Какво трябва да се промени?
Тя разкритикува решението на управляващата (не)коалиция да лимитира новите водачи да шофират само до 22 часа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Според Русинова мерките са популистки и няма да доведат до никакъв ефект. По думите е необходимо преди окончателното приемане на промените да се осъществят срещи с експертните организации. По думите ѝ на теория тези водачи излизайки от курса и получавайки свидетелство за управление на моторно превозно средство, трябва да знаят как се кара през нощта.
"Това не се случва обаче. Те не карат и по магистрали", обясни Русинова.
Какви трябва да промените в чисто новия закон, както и как Диана Русинова отговаря на нападките срещу себе си вижте в пълното интервю с нея:
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)