Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Путин няма намерение да унищожава "Вагнер": Какво е бъдещето на военните компании в Русия? (ВИДЕО)

05 юли 2023, 19:30 часа • 14979 прочитания

Еднодневният бунт на Пригожин. Може би така ще остане в историята походът на справедливостта на частната военна компания "Вагнер". След години ще разберем цялата истина зад това крайно странно действие на тази армия от наемници и след години ще разберем отговорите на въпросите: Защо го направи? Защо спря? Защо бяха върнати на Пригожин над 10 милиарда рубли иззети от него при обиски след бунта? По тази тема в Студио Actualno поканихме д-р Христо Тутунаров - преподавател в Университета по Библиотекознание и информационни технологии, автор на книгата Частните армии еволюцията на войната.

Според него руският президент Влдимир Путин няма намерение да унищожава "Вагнер". По думите на Тутунаров това вторачване в нея също е малко прекалено, защото в Русия оперират 40 такива компании.

"Те дали ще воюват за "Вагнер" или за "Моцарт" - няма голямо значение. Тези компании много често сменят своите имена, създават различни фирми, но изпълняват едни и същи действия. Цялата история в случая е концентрирана около Пригожин и той се е почувствал твърде силен, твърде важен и по-голям от държавата. Видяхме, че това не е така. Още: Bloomberg: Русия ще запълва дупката от "Вагнер" с чеченци и осъдени престъпници

Той подчерта, че армии като "Вагнер" се създават не за да бъдат просто частни компании, а да бъдат привидно частни компании, които са на договор към съответната държава.

"Те изпълняват и частни задачи - защитаване на интересите на големи корпорации. И преди е имало случаи, в които такива армии са излизали извън контрола на държавите, но в по-ограничени мащаби - обикновено се касае за контрабанда на оръжие, на стоки, опити за завземане на ресурси", каза той. 

По думите му винаги има напрежение между частните военни компании и ръководството на Министерството на отбраната на страната, която ги е наела. "Има едно конкуриране, завист и злоба между националната армия и частните структури", каза той. Още: Как изглеждат лагерите на ЧВК "Вагнер" в Беларус? (СНИМКИ)

"Ако погледнем структурите на една такава компания и премахнем фирмите, които са паравани, една частна военна компания се създава от държавата, ръководи се от висшето политическо ръководство, а на ниво оперативна дейност е зависима от разузнавателните структури и Министерство на отбраната. От там директивите се спускат към ръководството на дадената компания, която оперира на терен", разясни каква е пирамидата в една подобна компания.

Какво е бъдещето на частните военни компании в Русия, а и по света - вижте в пълния разговор с д-р Тутунаров:

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес