Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пиар ход или случайност? Доц. Христов за танца на Кирил Петков и рекламата в политиката (ВИДЕО)

02 септември 2022, 19:30 часа • 24850 прочитания

Преди дни в интернет пространството плъзна видео с бившия премиер Кирил Петков, който танцува с красива дама под звуците на бачата в центъра на Бургас. Днес официално стартира предизборната кампания, а ние се питаме:

PR трик ли е това?

Порок ли са танците?

Какви са очакванията за държанието на един политик?

Какви изненади да очакваме в предизборната кампания до изборите?

Наш гост в "Студио Actualno" е доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации в един разговор без вратовръзка.

"Понеже започваме разговора без вратовръзка, трябва да кажем, че комуникацията в политиката върви все повече в посока "без вратовръзка". Танците, свиренето на различни инструменти, спортуване на футбол, здрависването и прегръщането с хора - тази директна комуникация става световен тренд", споделя доц. Христов.

По думите му "това са начини да се доближиш до аудиторията, да бъдеш възприеман като един от тях, който ги разбира":

"За разлика от предишното поколение тип политик, кото е по-стегнат, по-авторитетен, по-дистанциран, по-дълго стоял в политиката и т.н. Танците са подходящи, когато трябва да привлечеш вниманието на определена група избиратели, които биха харесали това, но поставени в различен контекст могат да бъдат тълкувани и различно".

Колкото и да е модерно и практикувано от различни политици по света, не може ли да бъде прието и негативно? Особено от гледна точка на хората, които имат нарастващи сметки, проблеми за решаване, напрегнати заради войната…

Видеата на това как Кирил Петков танцува, на други политици, които пеят и свирят на инструменти, и на Сана Марин (премиер на Финландия), танцуваща в клуб сред свои приятели, са коренно различни по своята същност. Първите са направени за да бъдат видяни от избирателите. Те са начин за комуникация с избирателите. Второто е част от личния живот на политическа личност. Проблемът с видеото на Сана Марин е, че личният живот на публичните личности е публичен. Второ - гласоподавателите обичат да виждат как политиците работят.

Работи ли този трик все още? Свидетели сме как "изтичат" епизоди на Game ot Тhrones, всяка година "изтичат" снимки на нови модели телефони, но това винаги е един тийзър по своята същност.

Работи, особено когато е автентично. Когато излезе една снимка официално, ние знаем, че тя е контролирана. Когато обаче залепим един етикет "изтекла" - знаем или поне предполагаме, че е истинска. Поради тази причина от край време се правят такива номера - уж случайно изтича снимка, информация, видео с идеята да бъде възприето за автентично.

Автентично или планирано е видеото с танцуващия бивш премиер?

Точно за този случай можем да гадаем. Ако е планирано е добре планирано, ако не е планирано е добре уловен момента, в който това да бъде заснето и разпространено по каналите.

Кога е най- подходящо да се показват другите лица на една политическа личност? Какво ще видим в тази предизборна кампания? Кога политиците ни въздействат със страх и кога позитивно? Вижте разговора във видеото!

Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес