Президентът наложи вето върху промените в Изборния кодекс. Правна комисия обаче в четвъртък отхвърли ветото. Очаквано ли бе това? В „Отговорите със Спасиана Кирилова“, седмичното обзорно предаване на Actualno.com, разговаряме с адвокат Петър Славов, един от инициаторите на подписката за изцяло машинно гласуване. Ето какво каза той:
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
"Създадохме Национална гражданска инициатива за изборна реформа, т.е. мащабна изборна реформа и всичко това в името на честните избори, разбира се. Особено ретроградните действия, които направи този парламент във връзка и с ветото. Мисля, че отдавна подобни безобразни действия по отношение на изборното ни законодателство не е имало.
По всичко изглежда, че така наречената хартиена коалиция ще си събере пак мнозинството, за да отхвърли ветото. Особено показателна беше тази извънредна правна комисия, която свикаха вчера в пет часа вечерта, при положение, че ветото беше оповестено предния ден горе-долу по това време. Самото вето е доста подробно написано, както и ние призовахме по-рано, редица неправителствени организации, то е параграф по параграф, то не е ан блок, с подробни мотиви. Което най-малкото човек за да го изчете, да го осмисли, да си направи нужните консултации за тези, които не са юристи, пък и не всеки е специалист по конституционно право, така че дори и за тях има нужда от известни консултации. Реферира се във ветото към практика на Конституционния съд и т.н. Струва ми се, че трябват малко повече от 12 часа, ако вземем предвид и съня, който им се полага на народните ни избраници. Това, че в комисията се изказа, че ветото е несъстоятелно, са бланкетни изказвания, както казваме юристите. Т.е. най-вероятно тези хора не бяха прочели внимателно мотивите, защото там имаше много конкретни неща, част от които, много ми хареса, че съвпадат именно с тази наша петиция и с гражданската ни инициатива за честни избори. Които точно на това обръщат внимание: По отношение на машинното гласуване това, което правят, практически превръщайки го в хартиено. Защото най-простичко казано те взимат машините, превръщат ги в принтери, които да разпечатват едни бюлетини и накрая секционната комисия ще брои веднъж бюлетините, разпечатани от машините на място, втори път тези бюлетини, които са донесени от печатницата на БНБ. Всичко това ще се прави ръчно, ще смятат, ще сумират, ще проверяват и не знам какво и ще пишат едни протоколи безкрайни пълни с грешки, поправки на поправките и всичко най-лошо, което сме виждали. Като в случая моята прогноза е, че нещата ще бъдат може би най-лоши до момента от това, което се е случвало заради това, което направиха с машинното гласуване.“
Петър Славов не изключва, че ще има много причини за евентуално касиране на вота.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Конституционният съд може да бъде сезиран от народни представители, президента, омбудсмана, Министерския съвет, напомни юристът. „Има редица органи по конституция, които могат да го сезират. Достатъчен е само един от всички органи, които изброихме да си упражни правомощията и да отнесе въпроса в Конституционния съд, за да имаме произнасяне. Но да, действително, ако преодолеят ветото и си прегласуват всичките хартиени глупости, ако така мога да ги обобщя, народните ни избраници в този парламент от хартиената коалиция, предполагам това ще бъде следващата стъпка. Има достатъчен брой народни представители и от „Продължаваме промяната“, и от „Демократична България“, които заедно могат да се обърнат към Конституционния съд.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Още – във видеоматериала.