Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“: Номинираният за служебен премиер Димитър Главчев предложи структура и състав на правителство. Във вторник президентът ще подпише указ за назначаване на служебно правителство. Отиваме на избори 2 в 1. Каква предизборна кампания ни очаква? Разговаряме с политолога и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски“ проф. Светослав Малинов.
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
Здравето преди всичко. Почти седмица вече джипитата изписват антибиотици само с електронни рецепти. Добре ли е това. И други проблеми в здравеопазването коментираме с бившия служебен здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
Как политическата криза се отразява на икономиката. Ще овладеем ли инфлацията и кога ще влезем в еврозоната. Разговаряме с икономиста и финансист Румен Гълъбинов, който беше член на Стратегическия съвет при президента Румен Радев.
Какво представлява служебното правителство на Димитър Главчев
С назначението на Калин Стоянов Главчев направи стратегическа грешка и се дискредитира. Това каза в “Отговорите“ проф. Светослав Малинов:
Още: “Кабинетът е по-скоро “Борисов-4”: Добромир Живков за компромисите в името на редовна власт (ВИДЕО)
Още: Калин Стоянов остава начело на МВР и в служебния кабинет на Димитър Главчев
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Георги Ганев: Трябва нов бюджет, Теменужка Петкова може и да се справи (ВИДЕО)
“Всъщност с оглед на това, че служебното правителство има едно основно задължение – провеждане на избори, всички гледаха към министъра на вътрешните работи и министъра на електронното управление. Това са двамата министри с най-тежко участие, когато става дума за провеждане на избори. Не че другите не са важни, не че не трябва да им следим дейността и да ги контролираме, но това бяха двете имена, или двете длъжности, които се следяха с най-голям интерес и за жалост прогнозите се оправдаха. Калин Стоянов, очевдино ключов министър за Пеевски и за Борисов, остава на поста си.
Що се отнася до министъра на електронното управление, той засега е неизвестен като качества, като личност за широката публика. Но е известен като човекът, който ГЕРБ, след като е отхвърлил, ако си спомняме, девет, по думите на Христо Иванов кандидатури, човекът, който ГЕРБ е предложил най-накрая. Т.е. ние имаме министър на вътрешните работи и министър на електронното управление изцяло одобрени от Борисов и Пеевски.
Кандидат-премиерът Главчев направи стратегическа грешка, оставяйки Калин Стоянов. А може би не е било въпрос на избор. Може би това е първият министър, който той (Главчев, бел.ред.) е трябвало да приеме и може би всичко друго се е завъртяло около него.“
Още - във видеоматериала.
Антибиотици с електронни рецепти и други неволи в здравеопазването
Изгубихме цяло поколение заради Ковид и не си научихме уроците. Това каза в “Отговорите“ д-р Стойчо Кацаров. Той беше служебен министър на здравеопазването във второто правителство на Стефан Янев, точно по време на пандемията:
Още: Евростат: България е с най-висока смъртност от COVID-19 в ЕС
“Последствие от здравната система е огромната смъртност. Ние общо взето изгубихме едно поколение, възрастното поколение. Най-високата смъртност беше при нас. Средната продължителност на живота след пандемията Ковид е намаляла в България от 75 години, на 71 години. Това са катастрофални данни. С четири години е намаляла само в рамките на една година – година и половина, когато беше пандемията от Ковид.
За съжаление ние не научихме уроците си от пандемията.
Още: Ковид е намалил продължителността на живота с близо 2 години
Какво ни показа пандемията? Тя ни показа, че ако искаме бързо да реагираме в такива ситуации, здравната система трябва да е много гъвкава. Тя трябва да позволява бързо да се разкриват нови дейности и нови лечебни заведения и бързо да се закриват, ако няма нужда. Ние разкрихме инфекциозно отделение за Ковид в нарушение на закона, защото законът забранява.
И този мораториум (да се разкриват нови частни болници, бел. ред.), е същото. Утре ако дойде пак Ковид или друго нещо, как ще ги разкриеш, като имаш мораториум или забрана? Пак ще нарушиме закона. Не си научихме урока.“
Още - във видеоматериала.
Как политическата криза се отразява на икономиката
Няма да има поскъпване заради еврото, можем да го въведем през 2025 година. Това каза в “Отговорите“ Румен Гълъбинов:
Още: Левовете в евро: Какви ще са заплатите, пенсиите и цените в магазините
“В близките години след приемането (на еврото, бел.ред.), такова нещо не е забелязано в останалите държави. В Хърватия инфлацията се е повишила с 0,2% на годишна база заради влизането в еврозоната. Сега, че има и други фактори, които влияят на инфлацията, но те влияят и днес.И в днешно време, преди да сме влезли в еврозоната, някои цени, някои услуги продължават да се повишават.“
Е, това е манталитетът на българския търговец, дайте да надуем цените.
Още: Застрашени ли са парите ни от политическата криза: Левон Хампарцумян в “Отговорите“ (ВИДЕО)
“Трябва да имаме контрол. Регулаторите, те са много важни. Затова тяхното назначение тази година ще е от съществена важност какво ще правят догодина, когато въведем еврото. Но чрез регулаторите, ако са на експертно начало избрани хората и ако си вършат работата, ние ще постигнем ефект да успокояваме цените догодина.“
Още - във видеоматериала.