Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

“Отговорите“: С Любомир Дацов, проф. Росен Стоянов и Пламен Даракчиев (ВИДЕО)

10 ноември 2023, 19:30 часа • 10847 прочитания

Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова“: Късно ли е вече за приемане на бюджет 2024 и какви са предложенията на управляващите за промени в данъчните закони? Разговаряме с макроикономиста Любомир Дацов, който е член и на Фискалния съвет.

Какво се случва в управляващата некоалиция след местния вот? Какво означават властовите рокади в ДПС? Що за знак е връщането на Ахмед Доган начело на партията? Анализ на проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникации в НБУ.

Уроците на 10 ноември 1989 г. с днешна дата. Спомняме си и сравняваме с журналиста и политик Пламен Даракчиев.

Предложенията за промени в данъчните закони

Промените в данъчните закони са пълен миш-маш, всъщност говорим за промени в законодателството, но не и за промени в данъчната политика. Това каза в “Отговорите“ макроикономистът Любомир Дацов, който е член и на Фискалния съвет:

Още: Данъчните бонбони на Асен Василев: Идеите за отстъпки в данъчните закони

“Промените са в данъчното законодателсво, но е и в данъчната политика. Промени на данъчната политика няма, защото нито една от промените, които са предложени или одобрени, не касае промяна в данъчната политика. Много е интересен подходът. Повечето от нещата за съжаление изглеждат леко като миш-маш. Те са противоположни, те са поредните етикетчета например за повишаване на събираемостта. Още повече, че няма данни, че това се случва, защото и тази година бяха направени данъчни промени, свързани уж с повишаване на събираемостта. Към сегашна дата има спад на събираемостта, но няма увеличение.

Още: Как ще се отрази на джоба ни новият пакет данъчни закони: Прогнозите на експерти

Инфлацията слезе на нормалните нива. Но ще дам пример с камерите, как личат недостатъците. С предишните камери недостатъците на водещите и на гостите не личаха толкова много. Но с по-прецизната техника недостатъците личат много. Та същото е и с нова нещо: В условията на високата инфлация, която общо взето е като един бурен водовъртеж, какво се случва в бюджета и какви са причините, не личи много.

Още - във видеоматериала.

Властовите рокади в ДПС и некоалицията след местния вот

Единственото, което би могло да позиционира това правителство, независимо как ще измислят да натаманят чисто правно тази смяна на министър-председателя, е коалиционно споразумение. Това каза в “Отговорите“ проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникации в НБУ:

Още: Борисов обяви, че ще има споразумение с ПП-ДБ (ВИДЕО)

“Крайно време е да влезем в жалоните на това европейското, към което се стремим. Там, където дори и мразещи се, буквално или метафорично казано, политически субекти, сключват някакъв вид примирие чрез договор, подписан от всички страни за определен период от време или за достигане на резултатност. И това не е модернизиране, не е чудо невиждано, това е политическа практика.“

Това препоръка ли е, или прогноза от Ваша страна?

Още: Христо Иванов: Всички в сглобката искат споразумение

“Не са ме питали, Боже опази да давам съвети, без да са ги поискали. Но прогнозирам, че това трябва да се случи, за да може да има устойчивост и възможност да се премине март месец като някакъв вид вододел.

Вторият вот на недоверие няма да бъде последният, ако не успее. По простата причина, че е законово определено и тактически, няма да се иска вот за цялостната политика, защото ако се иска и той не мине, правителството се гарантира за минимум шест месеца. А така могат да се искат вотове за отделни политики, както се казва, през ден.“

Още - във видеоматериала.

Уроците на 10 ноември 1989 г. с днешна дата

Делян Пеевски няма да стане председател на ДПС, не е етнически турчин, а този електорат е важен за Ахмед Доган. Това каза в “Отговорите“ Пламен Даракчиев. С него разговаряме за 10 ноември и днешните политически реалности. Припомняме, че на 9 ноември 1989 г. падна Берлинската стена. На 10 ноември същата година Тодор Живков бе свален от власт. Приема се, че на тази дата започва преходът към демокрация в България.

Още: Кой ще оглави ДПС - Делян Пеевски или Хасан Азис: Политолози за рокадите в партията

Пламен Даракчиев е активен участник в събитията тогава. Той бе депутат във Великото народно събрание, един от 39-те неподписали конституцията, член на “Екогласност“, на “Независимото дружество за защита правата на човека“. Един от създателите на Независимия профсъюз “Подкрепа“, заместник-главен редактор на в.“Демокрация“, сред създателите на Реформаторския блок и “Да, България“.

Ето какво каза той:

Още: Пеевски за оставката на Карадайъ: Това не е нищо особено

10 ноември беше дворцов преврат с помощта на Москва естествено. Същността на нещата е, че БКП успя да придобие водеща роля по време на прехода и резултатът е, че всички недъзи и проблеми с институциите, всичкото това мотаене 90-те години, се дължи на това. Иначе ако бяхме стартирали като хората, както в Чехия и другите страни, нямаше да го има.

Още - във видеоматериала. 

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес