Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отговорите: С Калоян Стайков, д-р Любомир Стефанов и адв. Николай Хаджигенов (ВИДЕО)

29 юли 2022, 19:30 часа • 17408 прочитания

Трите теми, които ще коментираме в седмичното обзорно предаване „Отговорите със Спасиана Кирилова“, са: Неразборията в КЕВР и проблемите с природния газ. Разговаряме с Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт. Изход от политическата криза ли са предсрочните парламентарни избори? Отговорите търсим с политолога д-р Любомир Стефанов. Възможно ли е всички партии и формации от протестите да се обединят и да се явят заедно на вота? Питаме един от инициаторите адвокат Николай Хаджигенов от движение „Ние идваме“.

Още: Ситуацията без проверка на фактите и на кое да не кликаме в интернет: Съвети от доц. Жюстин Томс (ВИДЕО)

Още: Георги Ганев: Трябва нов бюджет, Теменужка Петкова може и да се справи (ВИДЕО)

На 21 юли Конституционният съд отмени избора на Станислав Тодоров за председател на КЕВР.

Парламентът седмица по-късно реши, че до избирането на нов председател, на поста се връща старият – Иван Иванов. Как се отрази всичко това на енергийния пазар?

В закона е записано – когато член на КЕВР, независимо председател или не, е с изтекъл мандат, той продължава да изпълнява функциите, докато не се избере нов такъв – отново член или председател. Това каза в предаването „Отговорите със Спасиана Кирилова“ Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт.

Още: Кой какви постове още ще поиска? Политологът Ивайло Илиев за подводните камъни пред новия кабинет (ВИДЕО)

Още: Прекратиха процедурата, за да се отърват елегантно от Борислав Сарафов: Говори адв. Емил Георгиев (ВИДЕО)

След като Конституционният съд взе своето решение, това означава, че нов председател не е избран, което означава, че старият продължава да изпълнява своите функции. Това е текстът в Закона за енергетиката и не разбирам откъде въобще дойде целия дебат, заседанията на комисиите, решенията на Народното събрание и т.н. Реално парламентът взе решение да спази закона за енергетиката, което само по себе си е абсурдно. Няма нужда от нова процедура, това просто си е записано в закона, случва се автоматично. Ако народните представители имаха желание да променят тази процедура, можеха да променят закона със всичките спорни аргументи около това, но в крайна сметка това е чистият начин да се направи.

Доколкото съм запознат, могат да се атакуват само решения на отстранения председател, които са взети еднолично. Колективни решения на регулатора, взети с мнозинство, включително и за ценообразуването на енергоносителите, не могат да се атакуват.

Купуваме ли най-скъпия втечнен газ и защо за природният газ е важно не колко струва, а дали го има и дали ще дойде, ще разберете от видеоматериала.

БСП върна в четвъртък третия мандат за съставяне на правителство

Още: Метапневмовирус: Идва ли пак заплаха от Китай - говори проф. Радка Аргирова (ВИДЕО)

Още: Как Доган и Пеевски използват преговорите за правителство и за какви цели? Говори Геновева Петрова (ВИДЕО)

Сега следва президентът да назначи служебен кабинет, да разпусне 47-ото Народно събрание и да насрочи предсрочни парламентарни избори.

Не съм изненадан от това, че БСП получи от президента третия мандат и че не го изпълни. Това каза в предаването „Отговорите със Спасиана Кирилова“ политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов.

Предсрочните парламентарни избори не са изход от политическата криза, а според мен са по-скоро фаза от катарзис, който ще се проточи няколко електорални цикъла. Миналата година ударно си причинихме три, не смятам, че ни чакат отново бързи три, но като нищо два – този през октомври и напролет нов. Тъй като засега парламентарната констилация не се очертава да бъде кой знае колко различна, респективно и цифрите, които ще стоят в едната или в другата посока няма да са кой знае колко по-различни. Като и правителството, което бъде излъчено, няма да е кой знае колко стабилно. Докато българските политически партии наистина не се научат да разчитат какво им казват гражданите и какво следва от избора на българските граждани. Че не се гласува в първо лице единствено число, че не е важен Аз-ът, че има държава, има институции, има български граждани за чиито интерес трябва да се мисли най-вече. Тези три милиона българи, които не гласуват не са аполитични, нито са апатични. На тях не им е безинтересно и безразлично кой и как управлява държавата. Самият факт, че не гласуват обаче показва, че настоящите политичски представители дълбоко не са разпознаваеми като агенти, които могат да се справят с управлението на държавата, на всяко едно ниво за съжаление. Още – във видеоматериала.

Възможен ли е широк антикорупционен фронт или коалиция „Антистатукво“?

През седмицата движение „Ние идваме“ предложи всички формации от протестите да се обединят и да се явят заедно на предсрочните парламентарни избори. Христо Иванов от „Демократична България“ излезе с подобно предложение, като освен ПП и „Ние идваме“ включи и „Борец“, и „Правосъдие за всеки“. Възможно ли е такова обединение? В предаването „Отговорите със Спасиана Кирилова“ разговаряме с адвокат Николай Хаджигенов от „Ние идваме“.

Почти е невъзможно такова обединение. Почти е невероятно да се случи, дори не стигаме до възможността.Това е самостоятелна причина да накараме политиците да го направят възможно. Защото работата на политиците не е да правят кариера в политиката, а да правят невъзможното възможно. Защо трябва да го направим ли? По много причини. Втората причина е, че такова нещо не е правено от времето на ОДС (Обединените демократични сили, бел. ред.). Аз лично бих го кръстил „Обединен демократичен фронт“. Това го измислих не сега, а някога на площада още. Опитвам се да бягам от идеологиите, защото времето им остана в миналото. Затова предлагам не идеология, а нещо различно – борба за демокрация е това, което правим в момента, затова и „Обединен демократичен фронт“. Фронт, защото ще включим в него всички, за които демокрацията е ценност, страст, желание за демокрация, защото това е битка. БСП няма място в такава коалиция, защото е партия на статуквото.

Освен за личното его на лидерите, става дума и за партийно его. Т.е., казват „ние“, без значение коя е формацията, измислете си я, „ние можем, ние знаем, само ние“. Това го гледахме вече. ИТН, ДБ, когато бяха много, в ПП го видяхме сега. Това е типично. Изброявам тях, защото те са потенциалните партньори в един подобен демократичен фронт, общ. Умишлено посочвам тях, а не другите, защото търсейки проблеми, трябва да се вглеждаме първо в себе си. Трябва да сме критични първо към себе си, врагът си е враг.

Възможно ли е обединението, ще узнаете от видеоматериала.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес