Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.com "Отговорите със Спасиана Кирилова": Възможни ли са 3% дефицит и 1,5 ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) в бюджета за тази година? Защо депутатите трябва да правят два бюджета? Разтоваряме последователно с депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и член на бюджетната комисия Ивайло Шотев и икономиста и финансов журналист Кузман Илиев.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Какво се случва с делото за обявяване за незаконосъобразно решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия? В студиото е юристът Ирина Величкова. Тя е един от участниците в конкурса за генерален директор на БНТ през 2022 г. и обжалва пред съда процедурата по прекратяване на конкурса. Кой сега обжалва решението на Административен съд София-област?
Възможни ли са 3% дефицит и 1,5 ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) в бюджета за тази година?
Приемането на бюджета е първият тест за правителството Денков-Габриел. Това каза народният представител от ПП-ДБ и член на бюджетната комисия Ивайло Шотев в "Отговорите": "Приемането на държавния бюджет е първият тест за правителството на академик Денков и Мария Габриел. Като цяло парламентарната практика показва, че вотът за бюджета е всъщност вот на доверие или вот на недоверие в това правителство. Ние с колегите от ГЕРБ-СДС още в самото начало на Народното събрание направихме среща с експертите на Министерството на финансите, където ясно заявихме намеренията на правителството дефицитът да бъде в рамките на 3%."
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Икономисти направиха прогнозата, включително и в това студио, че дефицитът не може да бъде под 4,5%. На каква цена ще се опитате да се вместите в критериите за присъединяването ни към еврозоната?
"Както повечето ваши зрители знаят, бюджетът се съставлява от две основни части – от едната страна е приходната част, където е плюсът. Там, ръководено от Асен Василев, финансовото министерство взе светкавични мерки с връщането на г-н Спецов в НАП, като очакванията към него са да повиши събираемостта и то значително..."
Още – във видеоматериала.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Защо депутатите трябва да правят два бюджета?
Възможен ли е бюджет за 2023-а с дефицит 3% и ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1,5%, както прогнозира депутатът от ПП-ДБ и член на бюджетната комисия Ивайло Шотев? Дефицит 3% е трудна, но не невъзможна задача, каза икономистът Кузман Илиев в „Отговорите“:
„Като цяло ще е трудна задача, но не е невъзможно. Въпросът е, че тези хора трябва да правят два бюджета – това е единият, който е за тази година, парадоксално, и другият за 2024-а, като там, аз поне съм безапелационен в оценката си, наблюдавайки процеса, че нямаме право да говорим за никакъв дефицит. Защото когато предстои една тежка икономическа криза на глобално равнище и тя вече се усеща, виждате еврозоната е в рецесия, Германия е в рецесия, САЩ имаме някои симптоми на рецесия, които абсолютно винаги в стопанската история са неизбежно водещи до рецесия, то залагайки 3% дефицит, за да се харесаме на нашите партньори в еврозоната, означава, че дефицитът неизбежно, заради икономическата конюнктура, ще е 4, 5, 6.
ОЩЕ: Асен Василев потвърди: Готвим бюджет с 3% дефицит и без увеличаване на данъците
Прогнозите за точно 4,5% дефицит са малко хвърляне на боб. Никой не знае обстоятелствата и икономическите фактори дали така ще се сглобят, че да повлияят на приходната част, че да повлияят на някои основни параметри и допускания, на които е изграден бюджетът. Той е изграден върху един растеж, който е много оптимистичен.
Още – във видеоматериала.
Какво се случва с делото за обявяване за незаконосъобразно решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия?
Ако започне да си върши работата, СЕМ може да намери основание в Закона за радиото и телевизията да освободи Емил Кошлуков от поста генерален директор на БНТ. Това каза в „Отговорите“ юристът Ирина Величкова. Тя е един от участниците в конкурса за генерален директор на БНТ през 2022 г. и обжалва пред съда процедурата по прекратяване на конкурса. Припомняме, че в края на май Административният съд София-област отмени като незаконосъобразно решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия. СЕМ обяви, че няма да обжалва решението. Един от кандидатите обаче, Сашо Йовков, обжалва на 14 юни, сряда пред Върховния административен съд. Ден по-късно, в четвъртък, жалба внесе и Емил Кошлуков. И двете жалби са оставени без движение, като на касаторите е указано да отстраня нередовностите в жалбата си, в 7-дневен срок от узнаване на това разпореждане. Очакваме да мине седемдневния срок.
ОЩЕ: Сашо Йовков пак остави Кошлуков начело на БНТ за неопределено време
Припомняме още, че Ирина Величкова години наред беше директор на дирекция правна в БНТ, после на същата позиция в БНР, експерт по медийно право, участвала в издаването на именно такъв речник и издател на сп. „Авторско право“.
Още – във видеоматериала.