Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“: Ще бъде ли разкрито убийството на Алексей Петров? Какво означават рокадите в МВР? Разговаряме с Емануил Йорданов, министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Политическата ситуация преди местния вот. Престрелките между президента и правителството продължават. Коментираме с политолога Светлин Тачев от “Галъп интернешънъл“.
Природният газ поскъпна в Европа с двуцифрен процент. Трайна тенденция ли е това и ще се отрази ли на българския пазар? Отговорите търсим с председтеля на Българската газова асоциация Пламен Павлов.
Убийството на Алексей Петров
Алексей Петров се върна в МВР с моя заповед, призна бившият вътрешен министър Емануил Йорданов в “Отговорите “. Припомняме, че Йорданов беше министър на вътрешните работи по времето на правителството на Иван Костов:
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: Димо Гяуров: Ако навремето Алексей Петров беше сложен на топло, сега нямаше да е на хладно
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
“Както всички знаем, Алексей е започнал работа в МВР преди 89-а година и е бил един от изявените служители на специалния отряд за борба с тероризма. По-късно, връщането му в МВР е през 2001 г. в края на нашия мандат, със заповед, подписана от мене. Имах предложение от Национална служба сигурност за ангажирането му. Предложи го, доколкото си спомням, служител на НСС с фамилия Начев. Смятам, че ако се е работило добре с него, той би могъл да бъде полезен на контраразузнаването. Върна се на ниска, изпълнителска позиция.
Още: Демерджиев: Алексей Петров беше и сценарист, и актьор
Опитвах се да натоваря с повече доверие служителите на МВР тогава, да мислят с главите си, а не само да изпълняват заповеди. Мисля, че това, което съм направил тогава е било опит по някакъв начин да се подпомогне работата на тази служба. След това няколко месеца по-късно ние паднахме от власт. В МНР дойдоха проф. Петканов и Бойко Борисов като главен секретар, така че ако е имало някакъв проблем с Алексей, те са имали възможност на го уволнят на втория ден. Не са го направили. По времето, когато бях министър, не са ми докладвали и един ред за противозаконна дейност на Алексей Петров. Ако беше възникнал проблем, най-лесното нещо е служителят да бъде уволнен. “
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
Още - във видеоматериала.
Политическата ситуация преди местния вот
Президентът Румен Радев може да направи масова партия център-ляво. Това каза политологът Светлин Тачев в “Отговорите":
“Президентът, при приключване на мандата му и при рейтинга, който има и който е устойчив, може да бъде използван точно за нов политически проект. И тогава на хоризонта може да има един голям нов проект, който да уплътни точно това пространство център-ляво и да направи една по-голяма масова партия.
По принцип в българския политически пейзаж повечето президенти, включително и Желю Желев имаше опит за партия, това са проекти, които не са успявали, историята го показва. Но в случая има нещо друго – разликата в доверието към Румен Радев и към предишните президенти, защото то е нормално да ерозира с времето. При него колкото и да ерозира, все пак остава сравнително високо. Което му дава възможност да търси широка подкрепа за един бъдещ евентуален проект.
Още: Радев да окачи костюма на президента на закачалката, призоваха политолози
Но това е много напред в бъдещето, защото на този етап той все още е президент и няма начин, или трябва да подаде оставка и да слезе, за да направи политически проект, което не ми се струва от една страна рентабилно чисто политически за него, защото той е човек на Конституцията. Като военен до момента не си е позволявал да може да върви по рамките на закона, но никога не е правил крачка отвъд.
Още - във видеоматериала.
Ще поскъпне ли природният газ на българския пазар?
Имаме скопен търговец на пазара на природен газ, след като държавата се намесва. Това каза председтелят на Българската газова асоциация Пламен Павлов в “Отговорите “. Природният газ поскъпна в Европа с двуцифрен процент. Трайна тенденция ли е това и ще се отрази ли на българския пазар? Ето какво каза експертът:
Още: Съдът с първо решение: ТЕЦ-ът на Доган трябва да плати милиони на "Булгаргаз"
“България е специфична страна, абстрахираме се от нейното потребление. Специфична страна, защото единствена в Европейския съюз (ЕС) България има обществен доставчик на природен газ в лицето на “Булгаргаз“. Този обществен доставчик фактически е проблемът, който спира реалната конкуренция, защото какво се получи?
Още: "Булгаргаз": Природният газ няма да поскъпва през август
Ако си спомняте преди двайсетина години президентите на България и Азербайджан подписаха един договор, който ние сега почнахме да консумираме, от миналата година. Този договор е обвързан с нефтената компонента, т.е. той е за добра цена, която дава възможност на българския пазар да получава една по-добра цена. Обърнете вниемание какво означава това като цяло за нашата система.
Още: "Булгаргаз" обяви каква цена на газа предлага за септември и октомври
Когато държавата се намесва, ние имаме един, ще извинявате за израза, скопен търговец. Защото когато тази пазарна позиция е в резултат не на пазарните търговски дейности, а на една политическа намеса, те не са готови да отговорят като цяло на балканския пазар, като цяло на националния пазар.
Още - във видеоматериала.