Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде готов през 2033 г., Това съобщи съобщи правителствената информационна служба миналата седмица. Процедурата за неговото изграждане започна с решение на Министерския съвет (МС) от 25 октомври 2023 г. За целта капиталът на "АЕЦ Козлодуй – нови мощности" ЕАД ще бъде увеличен с 500 млн. лв. В Студио Actualno поканихме енергийния експерт Иван Хиновски, за да коментира темата.
Още: Христо Панчугов: Няма български гражданин, който да уважава случващото се в парламента (ВИДЕО)
Необходими ли са ни нови реактори?
"Абсолютно са ни необходими, имайки предвид предстоящите процеси на електрификация на транспорта, т.е. навлизането на електромобилите. Възобновяемите енергийни източници не могат да осигурят сигурен товар в 100% от времето в годината. Третият фактор, който е болезнен за България, е неминуемото затваряне на топлоелектрическите централи. Това е един голям дефицит - към 2500-3000 мегавата, който трябва да се покрие от надеждно електропроизводство, каквото е ядреното", каза Хиновски.
По думите му площадката има Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), минала е началните процедури за планирането на разработването на АЕЦ и към 2028 ще започне строежът.
"Това вид е реактор с вода под налягане от трето поколение, най-новото. Системите му за безопасност са пасивни - от най-високото ниво. Пасивни означава независими от електрическото захранване, което е най-големият минус на ядрените реактори. Американски са, като подобна е технологията и на новите френски реактори EPR, които на по-късен етап може да разглеждаме като вариант за Белене. Има такива сигнали. Анализите показват, че на България са необходими ядрени мощности за още 2000 мегавата до 2050 година, извън тези, които се планират в АЕЦ "Козлодуй". Това е период, в който няма да има вече въглищни централи, а само ВЕИ източници не вършат работа, защото при мъгла и липса на вятър просто не произвеждат енергия", каза Хиновски.
Още: Бойкоти, бюджет, икономика: Какви са рисковете пред управляващата коалиция? (ВИДЕО)
Още: Д-р Стойчо Кацаров: Има риск от недостиг на животоспасяващи лекарства през 2025 г. (ВИДЕО)
Това ли ще е отговорът след затварянето на ТЕЦ-овете?
"Има връзка, но не това е прекият отговор. Просто енергията им става все по-скъпа с увеличаване на глобите за емисии от СО2. При единен пазар на борсата тези централи не могат да се конкурират ценово. Ще ви дам пример с новите реактори на АЕЦ "Козлодуй". Просто въпрос на пазар, отговори Хиновски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: И срещу лекари се водят дела-шамари: Говори уволнената от “Майчин дом“ д-р Елена Георгиева (ВИДЕО)
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Какво се случва с АЕЦ "Белене" и ще продаде ли държавата ни оборудване на Украйна - вижте в пълното интервю с Хиновски: