Столичният общински съвет (СОС) не успя да избере председател на първото си заседание и не може да започне работа. Нов опит ще има идния понеделник, но какво ще се случи, ако и тогава се стигне до същия изход? Може ли СОС да функционира без председател и докога? Обърнахме се за отговори към експерта по конституционно право доц. Наталия Киселова, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
До безкрай ли може да се правят опити?
Тъй като станахме свидетели в рамките на две Народни събрания на нещо подобно, предстои да видим още няколко усилия и в общинския съвет, каза тя за Студио Actualno. "За разлика от НС, където можете с по-малко депутати да изберете председател на парламента, то при общинския съвет е необходимо да участват всички или половината от тях трябва да гласуват в подкрепа на избора на председател. Изборът се провежда тайно, което означава, че няма да разберем кой за кого е гласувал. Нужни са 31 гласа", припомни доц. Киселова.
Още: Бонев: Няма да има сглобка в София
По думите ѝ - първото и второто гласуване в СОС (балотажа между Борис Бонев и Диана Тонова) са били "премерване на сили". "ПП-ДБ и „Спаси София“ ще търсят подкрепа. По-комфортно ще им е да бъдат с ГЕРБ-СДС – ще имат повече от 31 гласа и ще може някой да отсъства по уважителни причини", обясни тя.
Ако обаче не се избере председател, се влиза в хипотезата на чл. 27 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, тъй като СОС няма да може да функционира нормално: "Ако в продължение на три месеца общинският съвет не проведе заседание, правомощията му се прекратяват с решение на общинската избирателна комисия и в тримесечен срок се произвеждат нови избори за общински съвет".
Още: Бонев призова партиите в СОС да го изберат за председател, а ако не се справи - да го сменят (ВИДЕО)
Законът "не е проявил толкова въображение, колкото действителността ни предлага", смята доц. Киселова. Възможен изход, по думите ѝ, би бил съветниците да изберат зам.-председател или зам.-председатели. Това частично би отпушило напрежението, но пък решенията на СОС трябва да се подписват от председателя. "Предполагам, тази седмица ще бъде посветена на малко сметки кои са групите, към които ПП-ДБ и "Спаси София" ще се обърнат за съдействие", каза тя.
Междувременно съветниците продължават да получават заплатите си, които идват от джоба на данъкоплатците.
Още: Терзиев обеща да протегне ръка към всички, Денков намекна да се обърне и към ГЕРБ (ВИДЕО)
Кой печели?
"Ако нищо не се случи, това ще бъде в интерес на ГЕРБ, които ще кажат: "Ето, когато ние бяхме (на власт), също нямахме мнозинство, но положихме усилия и получихме подкрепа да се случват нещата в София. Сега вие сте неспособни да постигнете съгласие в подкрепа на общото ни бъдеще в СОС". Това ще е в ущърб на тези, които имат 1/3 от гласовете, но нямат повече от половината", заяви доц. Киселова.
Още: Наталия Киселова: Няма основания да се искат нови избори в София
Може ли да има нови избори за кмет, ако обжалването на Ваня Григорова е успешно пред Върховния съд? А нов вот за общински съветници? Вижте експертното обяснение на доц. Наталия Киселова във видеото: