Българите са свикнали с еврото в кръвта си, във валутен борд сме. Това каза в предаването “Студио Actualno“ икономистът Николай Василев, вицепремиер в правителството на Симеон Сакскобургготски и министър в правителството на тройната коалиция. Той отговори на въпроса готови ли сме за въвеждане на еврото. “Математически сме на ръба, и според мен трябва да подадем, и може би ще ни приемат. А манталитетно сме готови отпреди 28 години, защото България е във валутен борд и ние сме свикнали с еврото в кръвта си.
Имотите ги купуваме в евро, екскурзиите са в евро, може би автомобилите са в евро. Да ви кажа, по-голямата част от населението се чувства абсолютно комфортно с валутата евро. Това не са африкански валути.“
Ако питате господин Костадинов, откъде ги изобрети не знам, но по медиите говори, че 80% от българите били против еврото.
Още: Инфлацията у нас отново е на косъм от прага за еврозоната
Без разяснителна кампания за еврото
“Не съм съгласен. Обаче с друго съм съгласен. Тези 16 правителства, които споменах, всъщност 16 правителства са откакто подписахме за влизане в Европейския съюз по-точно. Оттогава трябваше да се говори за еврозоната.
Нито едно от тях, нито за една минута не е направило кампания, която да убеди населението и да го информира за какво става дума. Така че българското население просто не познава тази религия.
А в същото време крещят от другата страна, които са много гласовити, от години. И всички чуват само тях. А къде е официалната кампания на официалното правителство?
Снимка iStock
Още: Бюджетът е критичен в няколко аспекта: Мнение на експерт
Дайте да дефинираме какво значи да сме готови. Първо да видим критериите.
В еврозоната, според мен, в момента геополитически ни искат, както и в Шенген. Може би ще ни приемат при всички обстоятелства.Така че давайте да подаваме.
Двойкаджии, не отличници
Моята теза е, че който искаше да влезе в еврозоната последните, колко да Ви кажа, четири ли, или 15 години, или 16, защото отговорът е същият, трябваше да бъде отличник, а не двойкаджия.
Още: Стоян Панчев: България в еврозоната от 2026 г. - нещо средно между гръцки и хърватски сценарий
Не може да имаш всяка година на ръба 3% дефицит и да се надяваш, че няма да е 3,1 и да отговориш. Ама аз нали отговарям на критерия. Отговаряш дрън-дрън.
Примерно бившият финансов министър, не искам да се заяждам с миналото, но казвам истината, първата година, когато два пъти беше финансов министър 2021 г.
Той забравя да признае, че на начислена основа, което гледа Европейската комисия, бяхме минус 3,9. Това защо никой не го припомня. Как сме отговаряли тогава? Т.е. тези хора искат ли да влязат в еврозоната?“
Николай Василев остро разкритикува проектобюджета за тази година, а как и защо, ще научите от видеоматериала.