Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Не можем да си играем с живота и здравето на хората": Диана Русинова за промените на бул. "Витоша" (ВИДЕО)

10 май 2024, 19:30 часа • 17441 прочитания

Не можем да си играем с живота и здравето на хората. Има си ред. Ако на Борис Бонев му е на живот и смърт този проект, за да си осмисли политическата кариера, на мен са ми по-важни животът и здравето на хората. Това заяви в интервю за Студио Actualno експертът по пътна безопасност от Европейския център за транспортни политики Диана Русинова.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Повод за коментара ѝ е продължаващият усилен спор по отношение на новата организация на движението по бул. "Патриарх Евтимий", бул. "Витоша" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" в центъра на столицата.

"Къде е заповедта за въвеждане на постоянна организация от кмета? Къде са им протоколите, за да видим, че това са съгласувани проекти? Ако всичко е законно - защо не публикуват документите?", попита Русинова. 

"Тези черни колчета, които са за камиони, утре, когато бъде убит някой там, Борис Бонев ще е първият, който ще се покрие. Ако на него не му пука за хората, на мен ми пука", добави експертът. Как Бонев коментира проекта пред Actualno.com вижте тук

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Законна ли е промяната на движението?

Пред медията ни Русинова отново повтори тезата си, че проектът е незаконосъобразен.

"Нашият законодател е предвидил как да се прави организация на движението. Това не е нещо, което всеки решава изведнъж и започва да си реди знаци и да слага пътна маркировка някъде. Има си ред, който е много ясно определен, като наредбата за знаците, наредбата за светофарите и т.н. Те се издават въз основа на Закона за движение по пътищата. Законодателят е определил как да организираме движението по пътищата, за да може те да осигуряват най-малкото безопасност за ползвателите на тази инфраструктура", каза Русинова. Още: "Никой не е глух": Васил Терзиев с първи коментар за протестите срещу промените в София

По думите ѝ когато този ред е нарушен, когато не са спазени изискванията на този ред или липсва нещо от задължителния набор документи, е нарушена волята на законодателя как да се прави организация на движението.

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

"Давам един прост пример, тъй като "Спаси София" твърдят, че проектът е законен, аз никъде не чух този проект да е направен на база на Генералния план за организация на движението в град София. Всяка една община има задължение да има такъв генерален план. Последният такъв за София е от 1995 година, срокът му е не повече от 5 години, защото имаме изменения в трафика, нови улици, нарастване на пътнотранспортния травматизъм и т.н. Това са условия, че трябва да се направи нов генерален план. Имало е опит през 2010 година, но той не отговаря на наредбата, която тогава е важала и не съдържа минималните схеми, които се изискват - схема на велосипедното движение, на обществения транспорт, на транзитните потоци и т.н.", аргументира се експертът. Още: Трайчо Трайков се извинява за начина, по който се прави реорганизацията на движението край НДК

По думите ѝ въз основа на Наредбата за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии става ясно, че булевардите, които се коментират, са от 3Б клас от първостепенната улична мрежа на София.

"И "Велоеволюция", и "Спаси София" са били в работната група в Регионалното министерство по писането на тази наредба, тези хора трябва да знаят, че в тази наредба се казва, че проектът за организация на движението неминуемо трябва да е част от Генералния план за организация на движението, какъвто град София няма", категорична е Русинова.

По думите ѝ Генералният план е като диригентът в оркестъра - той дава рамки за първостепенната пътна мрежа и как се правят промени по нея. "Как може община Пловдив стриктно да си подновява Генералния план, а за Столична община това да не е възможно?", попита още тя. Още: Изграждане не велоалея на бул. "Патриарх Евтимий" разгневи граждани

Политически ли са доводите на всички критици на проекта и личен ли е конфликтът - вижте пълното интервю с Диана Русинова:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес