Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Найден Зеленогорски: Свръхконцентрацията на власт и пари ражда управленски чудовища

11 октомври 2021, 19:00 часа • 17160 прочитания

По повод завръщането на Делян Пеевски в политиката като кандидат за депутат на ДПС

Честно казано аз съм изумен от тази арогантност на Движението за права и свободи и от този неприкрит опит буквално за хвърляне на ръкавица в лицето на хората, които протестираха толкова време.

Това каза в Студио Actualno председателят на гражданско сдружение Достойнството на един народ (ДЕН) Найден Зеленогорски, народен представител в 46 Народно събрание от „Демократична България“.

Хората в България искат ефективна свобода и демокрация, искат правила, искат спазване на законността и след като си попаднал в списъка „Магнитски“ и след като има множество за съжаление неразследвани сигнали относно твоето огромно богатство и отношението ти в този сив политико-икономически кръг, да се завърнеш отново в политиката, това за мен е твърде арогнатно от страна на ДПС.

За поисканите от общинския съветник Методи Лалов оставки на ръководството на „Да България“ Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Антоанета Цонева

Аз мога да кажа като гражданско лице и като партньор на „Демократична България“ в рамките на миналия парламент, че ние от нашето сдружение високо оценяваме, че този проект се съхрани. Говоря за проекта „Демократична България“. И несъмнено и лидерите на проекта Христо Иванов и ген. Атанас Атанасов имат голяма роля, за да се съхрани проектът и да се развие в тази посока. Бих казал, че въпреки създаването на нови конкурентни проекти, ДБ ще успее да устои своите позиции и да развие потенциала си. И едва ли това е най-добрия момента за една такава политическа реакция. Проектът се развиваше, в първия мандат имаше 27 народни представители, във втория – 34. Бихме работили затова да отстоим позициите си и да се развием още повече. Между другото, една съвсем прясна новина: Вчера един кандидат за кмет в едно плевенско село – Аспарухово, подкрепен от ДБ, спечели балотажа и това не е случайно, защото нашите усилия в Плевен, а и на колеги в България са да се стъпва не само в София и в големите градове, но и в малките и средните общини и в селата. И проектът „Демократична България“ да се разрастне. Без местни структури, без участие в местната власт не можеш да постигнеш такъв мащаб на развитие на проекта.

„Продължаваме промяната“ конкурентен проект ли е за ДБ

Според социолозите огромна част от гласоподавателите, които биха подкрепили „Продължаваме промяната“ са от потенциала на „Има такъв народ“. Твърди се, че има вероятност част от избирателите на ДБ да погледнат и към този проект, но аз не съм убеден, че това е вярно. Поне такова е моето впечатление от Плевенски регион, който аз познавам изключително добре през последните години. Регионът не показва подобна тенденция, защо? Първо защото ДБ има ясна идеологическа основа. Второ защото аз, а вероятно и голяма част от колегите и наши последователи не вярват в липсата на ляво, в липсата на дясно, в ляво-десни проекти и в проекти, които не са с изявена идеология. Трето, всеки би искал да види програмата и да види лицата, за да разберем този проект къде се ситуира в политическото пространство – дали в центъра, дали вляво-център-вдясно, което е една много сложна конструкция която не виждам как ще се случи. Но така или иначе ние сме конкуренти с колегите. Надявам се да има една нормална конкуренция, да няма ритане по кокалчетата и защо не в едно бъдещо Народно събрание това да бъдат политическите проекти, които стават гръбнака на едно бъдещо мнозинство и на едно бъдещо управление. Това обаче става с коалиционна култура и със спокойствие. И наистина с много внимателен анализ на целите, които искаме да постигнем.

Как ДЕН ще бъдат представени в листите на ДБ

Все още продължават разговорите. При всички случаи ние от ДЕН ще подкрепим ДБ и ще имаме участие в листи. Къде и на какви позиции все още не бих могъл да кажа, но факт е, че ще си партнираме и ще направим всичко възможно ДБ да получи една по-значителна подкрепа. Ние от сдружението имаме ясни цели и в този смисъл за нас е ключово важно да има политически проекти като ДБ, които да заложат в своите политически програми темите, които за нас са от изключително значение – за върховенството на закона, за свободна икономика, насърчаване на малки и средни предприятия и големият ни акцент разбира се е силна местна власт, финансова децентрализация и деконцентрация на властта. За нас една от големите беди на българската политика е постоянната свърхконцентрация на власт и на пари, която за съжаление ражда управленски чудовища, като това, с което се опитваме да се справим.Нямам предвид само ГЕРБ. Ако не се променят нещата, възможно е да се появят други проекти, които при такава концентрация на власт и на пари гравите се замайват и започват да се правят брутални грешки и да се стига до авторитаризъм и диктатура. Неслучайно модерните демокрации, към които се стремим, и Америка, и САЩ, и Германия, и Франция, и Италия, работят за силни региони, за силни градове, за деконцентрация на властта и финансова децентрализация. И всъщност Европа е Европа на регионите, а не Европа на държавите. И това е крайно време да се случи и в България. Това означава и промени в Конституцията, и второ ниво на местно самоуправление, избираем областен управител и областни съветници. Докато това не се случи, ние някак си все ще кретаме в балканизираната демокрация.

ДБ подкрепя ли идеите на ДЕН и как трябва да бъдат защитени тези идеи

В програмата на "Демократична България" са включени предложения за финансова децентрализация, включително самостоятелни бюджети на районните администрации в София, Пловдив и Варна. Ние от ДЕН предлагаме конкретно 2% от данъка върху доходите на физическите лица да остават директно в местния бюджет. Ако това стане факт, в бюджетите на общините ще останат допълнително около 850 милиона лв, за Плевен например, това са около 11 млн. лв., което ще позволи да се изпълнят изискванията на Европейската харта за местно самоуправление, според която общините трябва да разполагат с достатъчно финансови ресурси, за да могат да изпълнят идеите и целите, с които кметовете и общинските съветници са избрани. Надявам се, че в следващия парламент, при обсъждането на държавния бюджет за 2022 година ще се проведе дебат за финансовата децентрализация и силна местна власт, за която от Демократична България и ДЕН настояват.

Още – във видеоматериала

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес