Космическа надпревара: Кога и защо ще се завърнем на Луната? Говори д-р Светослав Александров (ВИДЕО)

13 януари 2024, 21:00 часа • 16634 | прочитания

САЩ отложиха с една година завръщането на астронавти на Луната. Технически предизвикателства налагат нова дата – през 2026 г. Защо отново се възобнови интересът за кацане на естествения земен спътник, какво ще спечели човечеството и ще видим ли война за Космоса? В Студио Actualno отговорите на тези въпроси даде д-р Светослав Александров, автор на сайта за космонавтика cosmos.1.bg.

Още: Ердоган, Имамоглу и големите страхове за Турция: Говори Тайфур Хюсеин (ВИДЕО)

Още: Искам да покажа колко е красива България: Константин Кирилов за първата дрон фотографска изложба у нас с кауза (ВИДЕО)

Защо точно сега човекът иска пак да кацне на Луната?

Еволюцията на Земята и произходът на живота е свързан с тайните на Луната. Но това, по думите на д-р Александров, не оправдава големите инвестиции през 60-те години на миналия век, когато се разразява "политически мотивирана надпревара" с "колосални инвестиции". "САЩ постепенно се отдръпнаха назад и започнаха да строят совалка за бързи и чести побети, но заради катастрофи програмата бе прекратена през 2011 г. И после дойде Илон Мъск, чиито ракети така се развиха, че надминаха плановете за совалката на НАСА. Затова отговорът на въпроса защо сега се активизира интерес към Луната, идва като естествен ръст на икономическото развитие", смята той.

Вторият отговор е, че Международната космическа станция (МКС) старее и до няколко години ще бъде "пенсионирана". Нормалният път за развитие е станция около Луната – Gateway. Тя ще се строи от НАСА и партньорите от МКС без Русия.

Още: Аномалия възпрепятства полета на ракетата, която излетя към Луната (ВИДЕО)

Още: "България ще е от другата страна на салфетката, ако докладът за еврото е отрицателен. Не ми се мисли": Прогноза от Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: “Всички знаят кой е корупцията”: Корнелия Нинова за Борисов, Пеевски, Радев и скритите договорки (ВИДЕО)

Какво ще спечели човечеството?

"Не смятам, че трябва да има някаква фундаментална научна обосновка или грандиозна задача, за да отидем на Луната или Марс. Напред човечеството ще е тласкано от базисни причини в експанзията към Луната. Илон Мъск създаде частично възвръщаемите носители Falcon, които много сериозно подбиха цената на космическите полети. Starship пък вече ще е изцяло възвръщаем. НАСА отлага мисиите с година-две, но и това е малко. Сега ни трябва изграждане на горивни станции в орбита – тази година трябва да се демонстрира, за да кацне човекът след това на Луната. Догодина вече Starship трябва да кацне на Луната, чак тогава хората. Това е трудният начин, ще има провали в началото, но е правилният начин", смята д-р Александров.

Още: НАСА показа как ще изглежда първата жилищна база на Луната

Битката за Космоса

Той припомни, че китайците правят собствен аналог на Starship, който ще е готов до няколко години. Казват, че през 2028 г. техен астронавт ще кацне на Луната. "Ще има интрига", казва д-р Александров.

Още: С ново поколение ракети: До седем години китайци планират да кацнат на Луната

Още: Недоволството от цените, а не от Пеевски, ще свали властта

Още: Най-големият кошмар на Ердоган се сбъдна: Мехмед Юмер за "време разломно" в Турция (ВИДЕО)

Според него руснаците са загубили много в надпреварата за Космоса след края на СССР. Единственият повод за радост на руските пропагандисти е, че започнаха руските двигатели да се използват за американски ракети. Причината обаче е, че са по-евтини. "Руснаците изпуснаха Марс, защото европейците се отказаха от проекта "Екзомарс" за съвместно кацане с Русия. Но (руснаците) избраха друг път – явно военните им амбиции са по-големи от космическите", посочи той.

Какво смята той за изкуствения интелект в космонавтиката и кога ще има нормална лунна база, на която да се живее - гледайте във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес