Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Сопот: Преди две години община почти нямаше, сега работим за възход

20 ноември 2017, 09:18 часа • 3054 прочитания

В България често говорим и обръщаме внимание на проблемите, но по-рядко се вглеждаме в постиженията. А когато става въпрос за "тези извън София", общественото внимание съвсем бива приспивано. Затова Actualno.com разговаря с кметовете на някои от най-китните общини в България - за да научим какви са постиженията ми, какво добро е свършено от тях и какви са проблемите, които трябва да бъдат решени. Ред е на град Сопот и г-н Деян Дойнов.

Г-н Дойнов, каква община заварихте и каква е сега община Сопот?

Заварих община в изключително тежко и трудно финансово-икономическо положение, да не кажа, че община почти нямаше. Бяха ми необходими много усилия, много нерви, много напрежение.

Защо употребихте израза "община почти нямаше", какво значи това?

Защото сварих задължения два пъти по-големи от бюджета й. Бюджетът на община Сопот е 5,3 млн. лв. Аз поех общината с близо 12 милиона лева задължения, със запорирани сметки, с описано имущество, даже с продаден кметски стол. Влязох в един празен кабинет, без никой да ми предаде нищо. Две години ми бяха необходими да отгатвам кое къде се намира. Да не говорим за куп безчинства. Нито имаше кой да ти каже колко дела се водят срещу общината, колко дела води общината. Нищо. Пълна мъгла.

Казвате, че е нямало кметски стол, а документация имаше ли?

И документация липсваше. Една част намерихме, друга и до ден днешен я няма. Документи са били унищожавани. Това беше в началото. Но сега вече на общината се гледа с друго око. В Сопот вече не се говори за разпродажба на общинско имущество. Сега вече е оня Сопот - градът на Вазов, на Вазовските заводи.

И какво направихте, за да промените негативната в позитивна тенденция?

За по-голяма яснота ще Ви кажа, че когато моите предшественици са поели общината преди 14 години, е била с 2 млн. свежа пара при разделителния план с община Карлово. Тези 2 милиона са взели от ВМЗ. За 12 години - три мандата, общината е била доведена до пълен крах. Аз трябваше да връщам дългове, да стабилизирам общината. 2016-та за година за мен и екипа ми беше годината на оцеляването, 2017-та е годината на стабилизирането. Догодина - 2018-та, ще бъде годината на възхода. Община Сопот е вече в друго измерение. Тя е стабилна, оздравена, с множество придобивки за тези две години. Със сигурност нещо може и да сме пропуснали, но сега е средата на мандата. Остават още две години, в които ще наваксаме загубеното през всички тези 12 години.

Само със затваряне на кранчета ли сте успели да я стабилизирате или с помощ от държавата?

Държа да благодаря на правителството на Бойко Борисов - предното, а и сегашното, разбира се. Помагат на община Сопот. Определено добро взаимодействие, добри човешки взаимоотношения има между мен, екипа ми и институциите. На това се дължи успехът. Нямаше как да се справим без помощта на държавата.

Успяхте ли да изградите административен капацитет за проекти, откъдето да осигурите свеж външен ресурс?

Да. Имам разработена стратегия за реализиране на няколко проекта.Тъй като до момента нямаше мярка, по която да кандидатстваме. Знаете, че две години с еврофондовете имаше проблеми - с тези смени на правителства и т.н. Но за мярка 7.2 на ДФ "Земеделие" имам подготвени няколко значими проекта - преустройство на централния площад за 2,5 млн. лв., обособяване на множество детски площадки в кв. "Сарая" за 800 000 лв. Отделно сме разработили трети проект за енергийна ефективност на общинските сгради, тъй като ние имаме немалък сграден фонд. Той е в окаяно състояние, а никой не си е мърдал пръста през предходните години да го стабилизира. Доста неща свършихме със собствени средства. Нека не забравяме, че санирахме 7 блока по Националната програма за енергийна ефективност. Ремонтирахме три къта за отдих, редом с "Аз съм българче" - един кът, който беше занемарен. Сега прииждат туристи от цяла България само за да се снимат до емблематичния надпис - заглавието от стихотворение на великия Иван Вазов. В културен, исторически и социален план нещата се наместват. Работим по проект за социален асистент, при който немалко потребители се възползват от тази социална услуга. Направихме общинска дейност за сметосъбиране и сметоизвозване, с която генерираме икономия на 100 000 лева годишно.

Събираемостта как върви?

За пръв път събираемостта ни е два пъти надхвърляща събираемостта на моя предшественик. Тоест той е събирал по 800 000 лева, аз съм на 1,2 милиона досега, като до края на годината има още един месец и половина и смятам, че ще станат двойно. Но и затова трябват мерки. Моят предшественик е нямал грижата за събираемостта. Неговият принцип е бил да не плащат данъци, но да гласуват за него. Аз съм вкарал ред - който е коректен с общината, и общината е коректна с него. В противен случай отива на частен съдебен изпълнител. Имало е начини, въпросът е, че не е имало желание в предходните ръководства. Все са гледали да мишкуват. Задкулисно - каквото мога да направят за себе си. Никой не е мислил за общината. Сега аз и екипа ми даваме всичко от себе си да я оздравим и да я направим прогресивна и просперираща община, в което искрено вярвам. И вярвам, че в най-скоро време ще бъдем община за пример.

По-голямата събираемост, плащане на стари дългове, реализиране на икономии - всичко това означава много сериозна дисциплина?

Точно така. Въведохме строга дисциплина. Зам.-кметът по финансовите въпроси е изключително сериозен човек, дошъл от частния бизнес. Главни счетоводители, оперативни счетоводители, бюджетари - всичко е на ниво. Съгласен съм, че и ние имаме своите грешки. Идеални хора няма - както аз, така и екипът ми. Но смятам, че за две години направихме един перфектен екип, който работи само и единствено за просперитета на община Сопот.

Какъв екип от наследения оставихте на работа, защото едва ли всички биха изпълнявали Вашата политика?

Още в първия работен ден, в който влязох в празен кабинет, с описано имущество, с ламиниран паркет и голи стени, намерих само знамето на общината и печата ѝ. На масата имаше седем оставки от служители на възлови позиции, визирам главен счетоводител, бюджетар, юрисконсулт. Всички възможни механизми бяха включили, за да ми спънат работата още в самото начало. Моят предшественик се беше постарал добре, но въпреки трудностите аз успях да се преборя. Около 7 души на възлови длъжности сами напуснаха, аз не съм изгонил никой, с изключение на заместник-кмета г-н Шаралиев, който не можа да ме изчака пет дни, за да се закълна. Представяте ли си - след като стана ясно, че печеля изборите, побързал да плати ДДС от 1 000 000 лв. на НАП, което не беше редно. С това и той самият допринесе за объркването на финансите в община Сопот. Но затова си има други компетентни органи, които ще му потърсят отговорност.

Дължимо ли е било това ДДС и защо плащането му да е неправилно?

Не е нормално при положение, че се реализира проект за милиони левове от консорциум, той да плати 1 000 000 лв. на една от фирмите в консорциума. На практика той е пренебрегнал ЧСИ-то и е платил в НАП за една от фирмите в консорциума. Това определено е грешка. Сега водим дела да си върнем парите. Аз съм кмет и трябва да спасявам положението. Завел съм дело и на ЧСИ-то и мисля, че ще има благополучна развръзка. Първото дело мина, на 24 януари 2018-ма година е второто. Работим с добри юристи. Община Сопот е стабилна и работи само и единствено за възход.

Интервю на Анита Чолакова

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес