През последната година ключовата дума в световната икономика е несигурност. Тя се усеща както на финансовите пазари, така и в икономическите прогнози, и разбира се в ежедневието ни.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
За да разберем в каква форма е икономиката, как реагират пазарите, докъде ще продължи да расте инфлацията и как можем да защитим спестяванията си в Студио Актуално разговаряме с Бисер Варчев, основател на "Варчев Финанс", който има над 30-годишен опит като търговец на финансовите пазари.
В момента на финансовите пазари цари някаква несигурност – всеки ден по медиите се говори за високата инфлация, страховете от рецесия. Засега имаме баланс между по-агресивните и рискови инвеститори и по-консервативните, привърженици на по-твърдата монетарна политика, който поддържа пазарите в равновесие.
Пазарите като цяло не са рационални – те много рядко реагират бързо на случващото се по света. След избухването на войната в Украйна имахме рязък скок на суровините, но в последните няколко месеца цените им вървят само надолу. Не трябва да се търси пряка връзка между цените на петрола, газа и други основни суровини и световните (гео)политически събития, съветва Варчев.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Цените на петрола и газа
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Прогнозите за рязко поскъпване на петрола и газа едва ли ще се сбъднат. През последните 3 години видяхме няколко покачвания на цената на петрола над 100 долара и още по-епизодични пикове от порядъка на 120 долара. Тези скокове бяха изключително нестабилни, цените достигнаха само за момент дотам и бързо се върнаха в руслото, в което са в момента, припомня финансовият експерт.
Въпреки войни и катаклизми стойностите на основни суровини като петрол и газ, както и основни ценни метали като платина, сребро и злато в дългосрочен план са относително стабилни. Не очаквам рязко поскъпване на петрола и газа, тъй като високите им цени вече се "изиграха" на пазарите и в момента сме в друг сценарий, обяснява Бисер Варчев.
Курсът на еврото
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Имахме около двугодишен период, в който еврото падаше спрямо долара. Но никой тренд не е вечен. Късите позиции на евро/долар, които са заели спекулативни играчи като хедж фондове и инвестиционни банки, трябва да бъдат затворени и те да си приберат печалбата. Половината от засилването на еврото спрямо долара в последните 2 месеца се дължи на тези пазарни фактори. Другата половина е резултат от доброто състояние на европейската икономика, обяснява Варчев.
По думите му в момента виждаме финала на покачването на еврото, тъй като то възстанови около 40% от големия спад спрямо долара. "Сега е време стойността му да се балансира и да влезем в едно равновесно положение на двойката евро/долар при настоящите нива. Или пък доларът бавно и плавно ще започне да печели преднина. Това обаче са само предположения", твърди инвестиционният експерт.
Той припомня, че е изключително важно с какви темпове и с колко ще вдигат лихвите Европейската централна банка и Федералният резерв на САЩ. Това ще определи и съотношението между еврото и долара, тъй като валутната търговия най-силно зависи от политиката на централните банки и разликата между лихвите им.
Как да защитим парите си от инфлация
Според него е най-добре парите ни да се управляват от доказани специалисти, да ги доверим на професионално управление. "В България има много инвестиционни посредници, които предлагат доверително управление, фондове и разнообразни финансови инструменти. Сред тях разбира се сме и ние от "Варчев Финанс". При доверителното управление процентите ни са едни от най-високите в България, като се борим да бъдем сред предоставящите най-добра възвращаемост и на европейско ниво. Имаме богат опит – "Варчев Финанс" съществува и управлява средства вече 17 години. Аз съм завършил и съм работил в Лондон и в Ню Йорк и от 30 години се занимавам с инвестиционна дейност", обяснява Бисер Варчев.
Българинът по принцип е консервативен, така че може да вложи парите си примерно в злато. "Златото е във възходящ тренд, но за съжаление в момента е малко скъпо. Най-подходящият момент за инвестиция в злато беше преди 1-2 месеца. Ако то се купи на настоящата цена, има опасност да поевтинее и да се реализират някакви загуби. Какво е инвестиционно злато?
Има страхотни акции с високи дивиденти. Ако се обърнете към някой инвестиционен посредник, като "Варчев Финанс" или друг, той ще ви ги препоръча. Става дума за "тежки" акции на стабилни компании, чиято цена след 6 месеца вероятно ще бъде по-висока от сегашната, а дивидентът им е железен.
Банковите акции в момента също са много интересни, лихвите се вдигат и печалбите на банките са много добри. Ако потърсите някой инвестиционен посредник, той може да ви направи портфейл от 5-10 подходящи банкови акции.
Интересни са и акциите на оръжейните компании. Заради войната в Украйна ценните книжа на големи компании като Lockheed Martin се покачват. Това са добри възможности за инвестиции", разкрива финансовият експерт.
През последните години хората у нас значително са подобрили финансовата си грамотност. Младите българи на възраст между 19 и 38 години са развили много добра икономическа грамотност. Те си създават общества, имат специализирани групи в интернет. Когато погледнем тези общности, забелязваме, че доста са вдигнали нивото спрямо периода преди 5-6 години. Има положителна градация в икономическата грамотност на младото поколение българи, отбелязва Бисер Варчев.
В какво състояние са европейската и българската икономика, гледайте във видеото.
*Материалът има за цел единствено да информира и не бива да се приема като препоръка за инвестиционни решения.