Какво се случва когато електроенергията поскъпне? Какво могат да направят потребителите? Фотоволтаичните системи ли са отговорът? Какво всъщност знаем за тях? Колко струват? Каква е продължителността на живота им? Какво ще ни спестят? В "Студио Актуално" поканихме инж. Диян Иванов - енергиен експерт.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Държим да уточним в началото на разговора ни, че инж. Иванов не е комерсиално обвързан с търговски марки или с продажбите на подобни системи.
Скъпи ли са фотоволтаичните системи?
Има по-достъпни и по-скъпи. За всякакви бюджети има решения. Това е решение, което със сигурност ще ни помага в сметките за ток. Дори да не намалеят със 70%, ще намалеят поне с 40-50%.
Кога се изплаща една подобна система? Колко дълъг живот има?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Като цяло повечето фотоволтаици имат живот в рамките на около 20 години, като амортизацията зависи от експлоатацията, от метеорологичните условия и т.н... Във всеки случай има достатъчно дълъг живот, за да се изплатят. В повечето случаи това се случва след 7-8 години най-често. По мои наблюдения банките са отворени за подобен тип кредитиране, дори подкрепят потребители, които искат да се обърнат към зелена енергия и да си инсталират подобни мощности по покривите.
Мога ли да си сложа на терасата фотоволтаик?
Много хора искат да си сложат на тераста, но тенденцията е да се слагат на покрива на сградата, ако има съгласие от живущите. Има добри примери в тази посока, дори и в София. Дори и 51-во училище си сложиха фотоволтаици, което е прекрасен пример и за децата. Имат и система, която им показва потреблението, производството.
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Ако имаме само северно изложение, има ли фотоволтаици, които и на сянка могат да произвеждат електричество?
Има, това са най-разпространените панели и нас и не само. Това са поликристалните фотоволтаици. Те произвеждат дори и на сянка, да КПД-то на сянка е много по-ниско. За разлика от тях монокристалните нямат тази възможност. При сенчест склон, облачно време, сянка от дърво - там се изключва цяла секция фотофолтаици. Да, ако ги грее слънце са с по висок КПД, с по- голяма температурна устойчивост, а това през горещите месеци е от значение. В повечето случаи потребителите и инвеститорите залагат на поликристалните.
Какви са административните препядствия?
Какви са конкретните съпки, ако обмисляте фотоволтаик и какви експерти могат да ви помогнат?
Кога можем да печелим от фотоволтаична инсталация? Вижте цялото интервю с инж. Диян Иванов.