Наричат Николай Димов доайенът на месодайното говедовъдство у нас. Фермата му в село Стефан Караджово няма аналог в България – бизнесът му обаче е на път да се срине, а помощ от държавата липсва.
"Животновъдството съм го започнал още от дете… Отглеждам животни още от времето на соца. Усилено с месодайно направление животни започнах 2013-2014 година, като закупих племенни стада, животни с родословия", споделя той.
Високите цени на тока и фуражите и ниските изкупни цени на животинската продукция принуждават Николай да продаде своите над 2 000 животни и да затвори фермата. Всеки ден фермерът губи по 3-4 хиляди лева от наличната стока.
"Взех решение да разпродам няколко от стадата и това ще бъдат „Лимузин“, „Месодаен симентал“, „Галуей“ на около 50% „Абърдийн ангус“. Ще си оставя едно качествено стадо, от което ще произвеждам бици за разплод", добавя още Димов.
У нас парите от еврофондове, отделени за този бизнес са малко, в сравнение с други страни в Европа. Исканията на фермерите са прости: "Очакваме подпомагане поне да бъде сравнено със съседните нам държави".
Фермерът разкрива, че същата съдба имат стадата и в други части на страната. Негови колеги са принудени да намалят или напълно да ликвидират стадата си.
Помощите, които Николай получава, определя като подигравка с животновъдите.
"И мерките, които се прилагат сега, de minimis-а е една дискриминация спрямо животните – до 50-тото животно 45 лева, от 50-тото нагоре – 20 лева. Това е една смешна цифра. De minimis изобщо не ни топли. Обещават ни, че ще получим компенсация от Covid мерките. Те ще дойдат до юни. Ние сме загинали", казва той.
Снимки: Actualno.com
Целия репортаж вижте ТУК.
Репортаж на Илиана Симеонова