С началото на демонтажа на Паметника на съветската армия в София започнаха и словесните сблъсъци от двете страни на барикадата. Защитниците на т.нар. МОЧА говорят за "вандалски акт", а тези, които желаят премахването на монумента, твърдят, че той няма никаква историческа стойност.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
В задочен спор по темата в Студио Actualno влязоха Мая Манолова от "Левицата" и журналистът Асен Генов.
Още: БСП инициира изслушване за Паметника на съветската армия, иска и оставка (ВИДЕО)
Мая Манолова с жалба в съда и подписка за референдум
Манолова обяви, че днес подава жалба в Административен съд – София-град, по която съдът е длъжен да се произнесе незабавно – "за преустановяване на фактически действия на (областна) администрация, които нямат никакво законово основание". Тя нарече дейностите по демонтирането "абсолютно незаконни". Според нея не почиват нито на административен акт, нито на закона.
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
"Последните твърдения на областния управител са, че паметникът бил опасен за здравето на гражданите, но има съответна процедура как се действа при опасни сгради. Тя не е спазена. Това е абсолютен произвол от страна на служителите на областната управа. Те ще носят наказателна отговорност за унищожаване на културно-историческо наследство", твърди тя. По думите ѝ - нямало и обществена поръчка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Започна инициатива от общински съветници от БСП, „Левицата“ и „Възраждане“ за иницииране на дебат за референдум за МОЧА в Столичния общински съвет. "Ние, от „Изправи се.БГ“, започваме събиране на подписи. Трудно ще е една десета от гражданите с избирателни права в столицата да се подпишат, но сме готови да го направим. Няма да оставим тази вандалщина без последствия. Историята трябва да се помни и да се пази – даже да го нарежат на малки парченца, този паметник ще бъде възстановен", каза Манолова.
Още: На мястото на МОЧА: Четири лъскави монумента, които да вдигнем до небесата
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
Асен Генов: МОЧА е историческа фалшификация
Асен Генов пък нарече решението за демонтаж "правилно, но закъсняло". Той сравни МОЧА с Берлинската стена в идеологически план. Според него този въпрос е неподходящ за референдумно решение. "Тук става въпрос за оценъчен акт за фалшификация на историческото минало. Спекулации, че Сталин освободил българските евреи, са обидни за българската историческа памет и за еврейските организации у нас", смята журналистът.
След като Манолова даде за пример как във Виена подобен паметник се пази, Генов контрира с думите, че МОЧА не е военен паметник като тези във Виена и Берлин, а е замислен като символ на българо-съветската дружба.
Още: Колко ще струва реставрацията на МОЧА: Областият управител говори
"Освен това не е културен обект, не попада под защитата на онзи закон, който (говорителят на руското външно министерство) Захарова цитира – че България и Русия се съгласяват да съхраняват общото историческо наследство. Това е просто един пропаганден инструмент".
Припомняме, че Мария Захарова заплаши България, че заради този акт "ще си плати за последствията". Според Генов това е недопустим и обиден за българския народ коментар, който не трябва да бъде подминаван от МВнР. "Как ще си плати България? Отново с ракети, изстреляни от руски кораби към Варна, така ли? Трябва да бъде извикан руският посланик, аз дори бих помислил за някакви по-сериозни мерки като отзоваване на посланик", каза журналистът.
Още: Страхува ли се властта от Кремъл: Опозиционни мнения позорен ли е МОЧА
По думите му - мемориал на жертвите на комунистическия режим трябва да излезе на преден план, а не комунистическото минало да е политическа и идеологическа доминанта в обществото.
Гледайте още във видеото: